Hooldamise sõnastik

Pidamatuse hoolduse terminite sõnastik

Kui arst või apteeker on kasutanud terminit, mida te ei tunne või kui leiate pakendilt sõnu, mille tähendust te ei tea, lugege selgituste leidmiseks meie sõnastikku.

Adult Slip/Brief

TENA® viitab täiskasvanute slip-mähkmetele ehk klassikalistele püksmähkmetele. Neid saab kinnitusribadega kindlalt kinnitada ja lihtsasti eemaldada.

Aluspesu

Kasutades sõna "aluspüksid" peame me silmas pidamatuse kaitseks kasutatavaid imavaid aluspükse meestele ja naistele. TENA® imavate aluspükste lõige võimaldab neid jalga panna ja jalast võtta samamoodi nagu tavalisi aluspükse. Need on kaitseks mõõduka kuni raske pidamatuse eest.

Eesnääre

Põie all asuv ja kusitit ümbritsev nääre meestel. See tekitab ejakulatsiooni ajal vedelikku. Vanematel meestel võib see nääre suureneda ja kusiti kinni suruda. Selle sümptomiks on nõrk uriinijuga.

Enurees

Enurees ehk voodimärgamine on uriini tahtmatu eritumine voodisse. Kui see juhtub öösel une ajal, nimetatakse seda öiseks enureesiks.

Funktsionaalne inkontinents

See on füüsilise või vaimse tervise häirete tõttu tekkinud suutmatus jõuda õigeaegselt tualetti. 

Imavad aluslinad

Imavad aluslinad, mida vahel nimetatakse voodikaitselinadeks, on suured imavad katted. Need on mõeldud selliste pindade kaitsmiseks, millel saab istuda või lamada, nt voodid, toolid ja muu mööbel. TENA® Underpads imavad aluslinad on saadaval erinevates suurustes ja stiilides.

Klassikaline mähe

Klassikaline mähe on loodud spetsiaalselt pidamatuse kaitseks. TENA® klassikaline mähe meestele ja klassikaline mähe naistele sobivad ideaalselt lähedase hooldamiseks. Neid saab kinnitusribadega kindlalt kinnitada ja lihtsasti eemaldada. Pidamatuse korral kasutatavad klassikalised mähkmed, mida vahel nimetatakse ka täiskasvanute mähkmeteks, pakuvad maksimaalset imavust raske pidamatuse kaitseks.

Lahendused pidamatuse hoolduseks

Need on pidamatussidemed, mis on loodud spetsiaalselt meestele. TENA® on kausja kujuga, mis järgivad mehe keha kontuure, hoiab keha ligi ja sobitub kindlalt. Kleepriba kinnitab need oma kohale. Neid tuleks kanda klassikalise lõikega aluspükstega. Sobivad kõige paremini kerge kuni mõõduka pidamatusega meestele.

Menopaus

Periood, mil menstruatsioonid alatiseks lõpevad.

Neuroloogilised põiehäired

Haiguse tõttu tekkinud närvikahjustused võivad mõjutada seda, kuidas aju ja põis omavahel suhtlevad. See tekitab võimetuse põit kontrollida või seda täielikult tühjendada.

Pesukaitsmed

Pesukaitsmed on kõige väiksemad ja õhemad saadaolevad sidemed. TENA® pidamatuse pesukaitsmed on ette nähtud väga kergete lekete korral pidamatuse kaitseks ja igapäevase värskuse tagamiseks.

Pidamatus

Tahtmatu kontrolli kaotamine põie- ja/või soolefunktsiooni üle.

Pingutuspidamatus

Pidamatus, mis tekib äkilise füüsilise pingutuse tulemusel nagu köhimine, aevastamine, naermine, füüsilise harjutuse tegemine või raske eseme tõstmine. Tavaliselt tähendab see ainult väikese koguse uriini eritumist ja on üldiselt seotud vaagnapõhjalihaste nõrkusega.

Põielekked

Tuntud ka kui põiepidamatus ehk uriinipidamatus. See tähendab, et inimesel on raskusi põie kontrollimisega. See võib põhjustada uriini tahtmatut eritumist.

Puhastusrätikud

TENA® pidamatuse puhastusrätikud ja pesulapid on täiskasvanutele sobiva suurusega. Neid kasutatakse naha õrnaks puhastamiseks ja rahustamiseks.

Roojapidamatus

Seda tüüpi pidamatus tähendab rooja tahtmatut lekkimist.

Segatüüpi pidamatus

Siin on sõna otseses mõttes segatud sümptomid. Tavaliselt on see kombinatsioon pingutusinkontinentsist (vt allpool) ja sundinkontinentsist (vt allpool). Kui teil on juhtumisi tegemist mõlemat tüüpi pidamatusega, siis tavaliselt põhjustab üks rohkem probleeme kui teine. Sellisel juhul keskenduge esmalt sellele sümptomile, mis esineb sagedamini.

Sideme ja fikseerivate pükste kombinatsioon

Kaheosaline vormmähkme ja fikseerivate pükste kombinatsioon, mis on mõeldud koos kandmiseks. Koos pidamatuse kaitseks mõeldud TENA® korduvalt kasutatavate äravisatavate imavate aluspükstega tagavad vormmähkmed diskreetsema kehalähedase sobitumise. Need on ette nähtud keskmise kuni raske pidamatuse kaitseks.

Sidemed

Välja töötatud väga kerge kuni raske uriinilekke ja naiste pidamatuse vajadusteks. Enamik TENA® sidemeid on pakitud ühekaupa ning varustatud kleepribaga, mis võimaldab kanda neid koos tavalise aluspesuga.

Sundinkontinents

Meestel kõige sagedamini esinev pidamatuse tüüp, tuntud ka kui üliaktiivne põis, millega kaasneb uriinileke. Te tunnete äkilist tungi urineerimiseks ja põis väljutab tahtmatult uriini. Pakiline vajadus võib õigeaegse tualettruumi jõudmise raskeks muuta. See võib kaasa tuua sagedased väikesed lekked urineerimiste vahel või põie täieliku tühjenemise. Seda võivad põhjustada erinevad tegurid, nt suurenenud eesnääre, kuseteede põletik, kohvi või energiajookide tarbimine, põiekivid, naistel menopausijärgne õrn limaskest, kõhukinnisus, erinevad naistehaigused, näiteks prolaps või munasarjakasvaja.

Ülevoolupidamatus

See on pidev või episoodiline uriinivool, mille põhjuseks on tavaliselt ummistus või närvikahjustus. Ülevoolupidamatus tekib siis, kui põis ei suuda täielikult tühjeneda ning täitub jääkuriiniga.

Urineerimine

Urineerimise toiming (enese kergendamine ehk uriini väljutamine).

Urineerimisjärgne tilkumine

Pidamatus tekib siis, kui põis (või kusiti) ei tühjene täielikult ning uriini lekib ka pärast põie tühjendamist. See on tavapärane ka nõrgenenud vaagnapõhjalihaste puhul.

Vaagnalihased

Vaagnapõhjalihased moodustavad jalgade vahel laia lingu, mis ulatub häbemeluult (ees) lülisamba alumise osani (taga). Pidamise püsimiseks on meil vaja vaagnapõhja lihaste toetust. Need tähtsad lihased aitavad vältida uriini- ja roojapidamatust.

Vaagnapõhjalihaste harjutused

Need on harjutused, mis hõlmavad vaagnapõhjalihaste pingutamist ja lõdvestamist. Need on mõeldud lihaste tugevdamiseks ja kusiti suurema sulgemisrõhu tagamiseks.