Eaka kodu turvalisus

Turvaline kodu eakale

Oma lähedase hooldajana saate eelkõige just teie aidata tal liikuvust säilitada. See on tähtis, sest liikuvus võimaldab tal nautida suuremat sõltumatust.
 
Oma/tema kodus koos aega veetes on teil võimalik märgata ohte ja ennetada tema liikuvust ohustavaid võimalikke õnnetusi. Seda on lihtsam teha niimoodi. 
 
Esmalt mõelge, kas tal on mõni järgmistest nähtudest:
  • liikuvushäired
  • tasakaaluhäired
  • kahjustunud motoorsed oskused
  • nägemishäired
  • dementsus, segasus või muud vaimsed piirangud
Kui teie lähedasel on mõni ülalnimetatud nähtudest, siis kujutlege end tema olukorda. Proovige liikuda tema kodus ringi nii, nagu tema seda teeks. Kontrollige põrandaid, vaipkatet ja põrandavaipu – kas need on pisutki libedad? Käige läbi kõik trepid, mida teie lähedane võib kasutada. Küsige endalt, kas see pind oleks tema kingade või susside jaoks libisemiskindel? Kas käsipuud on tugevad? Kas tualettruumi pääsemine on tema jaoks lihtne? Kas vanni või duši alla minek või sealt tulek on tema jaoks turvaline?  

Oht number üks

Kõige suurem oht eaka inimese liikuvusele on kukkumine. Kukkumise tagajärjel võivad kergesti tekkida luumurrud, verevalumid ja püsiv hirm järgmise kukkumise ees. Vanemate inimeste luud murduvad kergemini kui nooremate omad, nende paranemine võtab kauem aega ega ole täielik. Kukkumised on raskete vigastuste peamine põhjus, eriti siis, kui need leiavad aset köögis või trepil, seega püüdke neid igati ennetada. Kui teie lähedane kaotab oma liikuvuse, saab pidamatusest suur mure. Seda seepärast, et ta ei pruugi enam olla suuteline ise tualettruumi minema.

Mida te saate teha?

Tehke oma lähedase kodus kukkumisohu vähendamiseks ümberkorraldusi. Ostke ja paigaldage sobivaid tooteid ja abivahendeid – selliseid, mis võimaldavad tal mugavalt ja turvaliselt ringi liikuda. PDF