Vananemine ja liikuvus

Liikuvaks jäämine

On suurepärane, kui teie eakas lähedane saab endiselt ringi liikuda. See tähendab, et ta on säilitanud teatava sõltumatuse. Ta saab näiteks ise tualetti minna. Et tema väärikus säiliks, aidake tal olla võimalikult kaua liikuv.
 
Teisalt aga võivad aastad olla teinud oma töö. On loomulik, et vananedes meie lihased ja liigesed nõrgenevad. Ka koordinatsioon ja tasakaal võivad halveneda. See tähendab, et me ei saa enam ringi liikuda nagu varem. Kui see käib ka teie hooldatava kohta, siis on asju, mida te saate tema heaks teha.  
 
Kuidas te saate aidata tal liikuvust säilitada? Üks viis on julgustada teda regulaarselt kehalisi harjutusi tegema. Liikumine ja harjutuste tegemine aitab tugevdada lihaseid ja luid. Need vähendavad ka tasakaaluprobleeme. Kuid teie lähedane peab siiski olema liikumisel ettevaatlik. Seetõttu on hea, kui temaga koos teete harjutusi teie ise, mõni sõber või sotsiaaltöötaja.
 
Et tema liikuvust soodustada, veenduge, et tema kodune keskkond on ringiliikumiseks turvaline. Kukkumisel võivad vanema inimese haprad luud kergesti murduda. See võib hävitada ka enesekindluse, mida ta jalgadel püsimiseks vajab. Seega püüdke teha nii, et ta ei libiseks ega kukuks.
Kui ta ei suuda liikuda
On võimalik, et teie lähedase jaoks osutub ringiliikumine üha raskemaks. Siis tuleb teil teda aidata neis asjades, millega ta varem ise toime tuli – näiteks voodist tõusmine, riietumine või tualettruumi minek.
Kuidas aidata
Hooldajana saate te aidata oma lähedasel ringi liikuda ja teatud tasemel liikuvust säilitada. Kui ta ei saa raskusteta ringi liikuda, saate teie teha, mida vaja. 
 
Veenduge, et: 
  • teie/tema kodu on talle ringiliikumiseks turvaline – vt jaotist Eaka kodu turvalisus
  • ta teab, kuidas jõuda vannituppa ja ise tualetti kasutada; või, kui ta seda ei suuda, siis tuletage talle meelde, et ta teilt abi paluks;
  • ta teab, kus te olete ja kelle poole ta peaks pöörduma, kui tekib probleeme; 
  • tal on käepärast mobiiltelefon või mõni muu seade, millega saab kedagi kutsuda / helistada / märku anda, kui tal on mis tahes raskusi.
Altpoolt leiate veel näpunäiteid osaliselt või täielikult liikumatu hooldatava aitamiseks.
Jõudke ühisele arusaamale
Enamik meist tahaks hoida oma tualettruumi mineku vajaduse iseenda teada. Ka teie lähedasel võib olla piinlik teile öelda, et peab tualettruumi minema. Seega on väga tähtis leida talle sobiv viis, kuidas anda teile teada, et ta vajab abi. See võib olla mõni fraas või žest, mis ei haava tema tundeid.
Pidamatusega seotud juhtumite vähendamine
Pidamatusega seotud juhtumeid ennetades saate aidata oma hooldataval ennast enesekindlamalt tunda. Püüdke julgustada oma lähedast minema tualettruumi iga päev samadel aegadel. See võib kujundada harjumuse ja vähendada pidamatuse juhtumeid. 

Kui tal on õigeaegse tualettruumi jõudmisega raskusi, siis võtke kasutusele ühekordselt kasutatavad pidamatustooted. Iga olukord on ainulaadne. Hooldatavale lähedasele sobiva imavusastmega pidamatustoote leidmiseks kasutage TENA tooteotsingut.

Rohkem teavet TENA eeliste kohta vaadake jaotisest TENA eelised.