Pärasoolepidamatus –  aeg sellest rääkida

Paljud inimesed väldivad arstile või hooldajale oma pärasoolepidamatuse probleemidest rääkimist. Selle asemel võivad nad kurta muid vaevusi, nagu näiteks sügelus või teised pidamatusega seotud probleemid, millest on mugavam rääkida. Kui teie tegutsete hooldajana, oleks hea seda meeles pidada. Me selgitame selles artiklis pärasoolepidamatuse olemust koos mõne kõige üldisema põhjuse ja ravivõimalusega.   

Pärasoolepidamatusest lühidalt

Pärasoolepidamatus, teise nimetusega , on tahtmatu roojamine. Pärasoole ja päraku närvid ja lihased töötavad koos keerulise süsteemina soolestiku korralikuks toimimiseks ja pärasoole lekke vältimiseks. Kui selle süsteemi tegevus on häiritud, tekib pärasoolepidamatus. 
 
Pärasoolepidamatus võib esineda ka kõhukinnisuse või kõhulahtisuse tõttu. Seetõttu on roojapidamatuse alased teadmised teile kui hooldajale väga kasulikud, kui te ravite ja hooldate inimest, kes elab selle probleemiga.

Üldised põhjused

Pärasoolepidamatus võib tekkida mitmel põhjusel, nagu näiteks kõhulahtisus, kõhukinnisus, aga ka närvide või lihaste kahjustus. Inimesed, kes põevad kesknärvisüsteemi mõjutavaid haigusi (näiteks hulgiskleroos, Parkinsoni tõbi, seljaajusong, rabandus jms.) kannatavad sageli kõhukinnisuse või pärasoolepidamatuse all. Selle põhjuseks on närviteede talitluse katkestused. Kui päraku sulgurlihaste tööd kontrollivad või roojale reageerivad närvid on kahjustatud, võib see põhjustada kõhukinnisust või roojapidamatust. 
 
Erinevate medikamentide tagajärjel võib esineda pärasoolepidamatust, sest need võivad mõjutada soolestiku toimimist, sfinkteri toonust või tunnetuslikku taju. Pärasoolepidamatus võib esineda ka siis, kui esineb põletikulisi haigusi, nagu näiteks Crohni tõbi või haavandiline jämesoolepõletik. Nii Crohni tõbi kui ka haavandiline jämesoolepõletik kutsuvad esile kõhulahtisust, mis omakorda võib põhjustada lekkeid. Vedel roe ja surve soolestikus võivad põhjustada lekkeid isegi tugevaima vaagnapõhjaga inimestel, kui tualettruum pole piisavalt lähedal.
 
Samuti võib just haigestumine mõjutada pärasoole pidavust. Eakas inimene võib olla liikumatu, tunnetushäirega ja/või kogeda isutust ja raskusi piisava koguse vedelike joomisel. Kõik need tegurid võivad suurendada pidamatuse riski.

Kõhukinnisus

Krooniline kõhukinnisus võib põhjustada pärasooles tihke roojamassi moodustumise, mis seejärel muutub väljutamiseks liiga kõvaks. See võib põhjustada päraku ja pärasoole lihaste venimise ja nõrgenemise, nõrgenenud lihased omakorda võivad takistada pärakusfinkteri tihedalt sulgumist, mis viib rooja lekkeni. 

Kõhulahtisus

Kõhulahtisusega kaasnev roojaleke ei viita tavaliselt kroonilise pidamatuse seisundile, kuid vedelat rooja on raskem pärasooles hoida kui normaalset väljaheidet. 

Hemorroidid

Hemorroidid võivad takistada pärakut täielikult sulgumast, mistõttu roe võib välja lekkida.

Kuidas pärasoolepidamatust ravitakse?

Pärasoolepidamatuse ravi sõltub probleemi põhjustanud tegurist, kuid eesmärk on alati reguleerida soolestiku liikumisi, ja teha vajalikud muutused rooja ettenähtud konsistentsi saavutamiseks. 

Vältige kõhukinnisust

Liikuge võimalikult palju, jooge palju vett ja lisage oma menüüsse rohkem kiudainerikast toitu.

Ravige kõhulahtisust

Kõhulahtisuse, mille põhjustajaks võib olla soolenakkus, ravi võib tegelikult viia roojapidamatuse lõppemiseni. Näiteks vaadake kindlasti üle ravimid, et välja selgitada, kuidas need mõjutavad soolestikku. Liiga palju lahtisteid võibki kõhulahtisuse esile kutsuda.

Vaagnapõhja tugevdamine

Abiks võib olla ka vaagnapõhjalihaste treenimine Kegeli harjutuste abil, samuti õige isteasendi leidmine tualetis, et hõlbustada pärasoole tühjendamist. Kirurgiline sekkumine võib olla võimaluseks, kui muu ravi ei toimi.

Ärge unustage nahahooldust

Pikem kokkupuude fekaalsete ensüümidega ja mikroorganismidega on pidamatusega kaasneva dermatiidi (naha põletik ja/või haavandid, mille põhjuseks on kokkupuude uriini või fekaalidega) peamine riskitegur). Fekaalid sisaldavad tugevatoimelisi ensüüme ja söövitavaid koostisosi, mis võivad naha seisundit kiiresti halvendada. Seetõttu on tähtis õnnetuse juhtumise järel fekaalid otsekohe eemaldada. Puhastage nahk õrnalt asjakohaste lahkliha hooldustoodetega ja kandke vajadusel peale naha kaitsekreem.
 

Mida teie kui hooldaja saate teha oma patsiendi või pereliikme heaks?

Püüdke toetada inimest, keda teie hooldate, et olla kindel, et probleemi lahendamisega tegeldakse. Arstid tegelevad selliste probleemidega iga päev, ja tähtis on, et teie saaksite õige diagnoosi. Kui te juba teate, mis põhjustab probleemi, on ravi leidmine lihtsam.
 
Samuti pidage meeles, et inimesed on erinevad. Sagedaste lekete all kannav inimene võib vajada teistsugust toodet kui keegi, kelle on juhuslikumat laadi. Kindlasti leidke toode, mis mure lahendab. Toimivate tualetikasutusharjumuste kujundamine on väga tähtis. Hoolitsege selle eest, et roojalekke tagajärjed saaks viivitamata puhastatud. Rakendage asjakohast nahahooldust ja kasutage lisakaitse tagamiseks kaitsekreemi.