Unustamine ja inkontinentsus

Hajameelseks muutumine

Kas eakas inimene, kelle eest te hoolitsete, on muutumas hajameelseks – võib-olla isegi segaselt ja ebaloogiliselt käituvaks? Kui teie lähedane niimoodi käitub, on õnneks palju asju, mida saate tema aitamiseks ja toetamiseks teha. 
 
Et teil oleks lihtsam oma lähedase eest hoolitseda, on hea mõista, milline on tema üldine vaimne tervis. Sõltuvalt sellest, kui teadlik ta oma olukorrast on, ei ole välistatud, et tema hooldamine ei kujune nii lihtsaks, kui lootsite. Kui tal on dementsus või Alzheimeri tõbi, võite te vajada kedagi, kes teid mähkmevahetusel ja puhastamisel aitab.
 
Allpool on toodud mõned näpunäited selle kohta, kuidas aidata oma lähedast, kes ei ole suuteline selgelt mõtlema või ennast väljendama.
Tundemärgid
Teie hooldatav võib ilmutada märke tualettruumi kasutamise soovist. Ta võib näiteks niheleda, oma riideid sikutada või vaheldumisi istuda ja tõusta. Proovige teda tähelepanelikult ja sageli jälgida. Õppige tema käitumist tundma, et oskaksite märgata, millal ta teie abi vajab.
Korrapäraste harjumuste kujundamine
Oluline on olla valmis, kui teie lähedane tahab tualettruumi kasutada. See aitab tal rahulik olla ja end mugavalt tunda ning teeb teie kui hooldaja osa lihtsamaks. Heaks alguseks on õigete pidamatustoodete olemasolu. Samuti on kasu sellest, kui saate hooldatavat suunata ja aidata tal kujundada korrapärased tualettruumi kasutamise harjumused. Teie oskus märgata, millal tal on vaja minna, aitab tal enesehinnangut alal hoida.
Hea ettevalmistus
Hooldamine on märksa lihtsam, kui hoiate käepärast õiged tooted. Kui olete hästi ette valmistunud, on teil lihtsam tagada, et teie lähedane tunneks end puhtalt ja mugavalt. Kui teil on komplekt, mis sisaldab pidamatustooteid, puhastusrätikuid, tihedalt suletavaid kilekotte ja vahetusriideid, saate oma lähedast vajaduse korral alati aidata. Kui kavatsete veeta oma lähedasega päeva väljas, ärge unustage planeerida, millist tualettruumi ta saab kasutada või kus te saate teda puhastada või tema mähkmeid vahetada.
Abistamine
Kui teie lähedasel on pidamatuse raskem vorm, saate teda abistada tualettruumi minekul. Julgustage teda tualettruumi minema teie toel. Hinnake olukorda ja püüdke leida parim ajastus, et kasutada tualettruumi just siis, kui vaja. Kui need ajad on kindlaks tehtud, pidage kavast kinni ja saatke hooldatavat tualettruumi iga päev samadel aegadel.
 
See aitab tal kujundada korrapäraseid harjumusi ja võib vähendada pidamatuse episoode.