Naha tervis

Eakate naha tervis

Te saate aidata hoida oma lähedase naha tervena ja vähendada nahakahjustuste ohtu. Võimalik, et teil on juba välja kujunenud igapäevased nahahooldustoimingud, mis sobivad tema naha seisundi ja tundlikkusega. Igal juhul võib abi olla sellest, kui saate rohkem teada, kuidas tema õrna nahka hooldada.

Kuidas nahk muutub?

Ilmselt olete märganud, kuidas teie lähedase nahk on aastate jooksul muutunud. On loomulik, et vananedes meie naha rasvasisaldus väheneb ja nahk ei ole enam nii sile. See muutub õhemaks ja õrnemaks. Kriimustuste, sisselõigete ja muhkude paranemiseks võib kuluda rohkem aega. 
 
Pikema aja jooksul võivad nahka kahjustada erinevad tegurid:
 
  • haigused
  • suitsetamine 
  • kuiv õhk
  • ebapiisav vedelikutarbimine
  • stress
  • palju aastaid päevitamist
  • Naha seisundi muutused võivad tuleneda ka kehvast toitumisest
Samuti toodab nahk vananemisel vähem kaitsvat rasu. Selle tulemusel tekivad kortsud, nahakuivus ja vanadusplekid (pigmentlaigud). 
 
Kõigi nende tegurite tõttu on eakal inimesel suurem nahakahjustuste oht. Seepärast tulebki teil oma lähedase nahka pidamatuse eest võimalikult hästi kaitsta. Kui kaitsele tähelepanu ei pöörata, võivad uriin ja roe nahka kahjustada. Kõige enam vajavad kaitset puusapiirkond, suguelundite ümbrus ning lahkliha (suguelundite ja päraku vaheline piirkond).

Õrna naha kaitsmine

Pidamatusega eakatel inimestel võib tekkida sageli esinev nahahaigus (inkontinentsusega seotud dermatiit, ärritav kontaktdermatiit). Seda nimetatakse ka intiimpiirkonna dermatiidiks ja sellega kaasneb üsna ebameeldiv lööve. See juhtub siis, kui nahk on liiga kaua kokkupuutes uriinis ja roojas sisalduva niiskuse ja keemiliste ainetega. Tulemuseks on nahaärritus ja seejärel tekivad nahakahjustused. 
 
Hea uudis on, et te saate oma lähedast selle eest kaitsta. Kui aga lööve on juba tekkinud, saate te seda ravida, et lähedane tunneks end paremini ja ta nahk paraneks.

Õigete toodete leidmine

Kui teie lähedane teeb ennast tahtmatult märjaks või määrib püksid, siis peske teda kindlasti pehmetoimelise puhastusvahendiga (mitte tavalise seebiga, mis nahka kuivatab). Kandke nahale ka niisutavat kreemi ja barjäär- või kaitsekreemi. TENA pesukreem sisaldab kõiki kolme ja selle spetsiaalne koostis sobib pidamatusega eakate inimeste nahale. 
 
 
Kui teie lähedane teeb ennast tahtmatult märjaks või määrib püksid, siis peske teda kindlasti pehmetoimelise puhastusvahendiga (mitte tavalise seebiga, mis nahka kuivatab). Kandke nahale ka niisutavat kreemi ja barjäär- või kaitsekreemi. 
Tohutu hulk erinevaid saadaolevaid tooteid võib teid kergesti segadusse ajada. Näiteks võib jääda arusaamatuks, mille poolest erinevad niisutav kreem ja kaitsekreem. Et mõista erinevate toodete kasutamisest saadavat kasu, vaadake meie nahahoolduse lehte pdf. Siis oskate valida õiged tooted, mis vastavad just teie lähedase vajadustele.