Minu lähedasel on probleeme vaimse tervisega

See, mil määral teie lähedane toetust vajab, sõltub nii tema vaimsest seisundist kui ka füüsilisest tervisest.
 
Võib-olla olete märganud, et ta ei suuda enam mõne asjaga nii hästi toime tulla nagu enne. Ta võib näiteks asju unustada. Või ei jõua vahel tualettruumi. Või siis on aeg-ajalt drastilisi tujumuutusi. Kui tal esineb neid sümptomeid, siis on see jaotis mõeldud teile. Siit leiate praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas paremini hooldada lähedast, kellel on nii vaimse tervise häire kui ka . Kuid me soovitame pöörduda ka meditsiinitöötaja poole.

Enda ja lähedase jaoks rutiini kujundamine

Kindla rutiini järgimine aitab vaimse tervise probleemidega inimestel ennast palju turvalisemalt tunda. Eriti käib see pidamatustoodete vahetamise kohta. Te saate aidata oma lähedasel end vabamalt tunda ja tema ärevust vähendada, vahetades mähkmeid iga päev samadel aegadel. Kaasa aitab ka see, kui mähet vahetades räägite ja teete iga kord samu asju. Siis ta teab, mida vahetamise ajal oodata. Samuti mõistab ta, kuhu see päevakavas söögikordade, uinakute ja muude tegevuste, näiteks teleri vaatamise, vahel paigutub. 
 
Kui te peate kunagi oma hooldamiskohustuse kellelegi teisele üle andma, tuleb kasuks, kui ka uus hooldaja on väljakujunenud rutiiniga kursis. Kui teid asendav hooldaja teeb sedasama, mida teiegi ja samadel aegadel, on teie lähedane suurema tõenäosusega rahulik.  

Õige keskkonna loomine

See oleneb teie lähedase seisundist ja olukorrast. Kui ta suudab ise tualettruumi kõndida, siis veenduge, et teel ei oleks takistusi. Püüdke luua võimalikult turvaline keskkond. Selleks on teil vaja teha mõningaid ümberkorraldusi ning osta ja paigaldada asjakohaseid tooteid ja vahendeid. Eesmärk on teha ruumide kasutamine lähedase jaoks võimalikult mugavaks ja turvaliseks. Esimesel võimalusel tuleb teha järgmist:
 
  • Kontrollige põrandaid kõigis tubades, kus teie lähedane tõenäoliselt käib. Kas need on libedad? Kas seal võivad varitseda ohud? Kui jah, siis ... 
    - Paigaldage vaipadele libisemisvastased teibid ning loobuge ebaühtlastest ja narmastega vaipadest. 
    - Kohtades, kus põrand on sageli märg, näiteks vannitoas ja köögis, kasutage alati libisemisvastaseid matte.
  • Paigaldage tugikäepidemed kõikjale, kus teie lähedane neid vajab – näiteks WC-poti ja vanni kõrvale või dušinurka.
  • Tehke tualettruumi uks tema jaoks selgelt nähtavaks, kasutades suurt silti. Samuti võite tavalise prill-laua asemel kasutada erksavärvilist, et see paremini näha oleks.
  • Paigutage kasutatud pidamatustoodete jaoks tualettruumi või magamistuppa kaanega prügikast. Sellega muudate õhkkonna meeldivamaks ja ühtlasi on teil mugavam prügi ära visata.
  • Teie hooldatav võib eelistada riietust, mida on teil või tal endal lihtne seljast võtta, nt lai seelik või pingutuspaelaga püksid. Lihtsalt seljast võetav riietus aitab tal ennast iseseisvamana tunda ja ka teil on lihtsam teda abistada.

Hügieeni tähtsus

Isikliku hügieeni eest hoolitsemine on tähtis osa iga inimese igapäevategevustest. Kui te hooldate inimest, kelle füüsiline ja vaimne tervis on halvenemas, ei ole see sugugi nii lihtne.
 
Dementsed inimesed võivad olla vähem koostööaltid ning muutustele rohkem vastu seista. Seega võib lähedase hügieeni eest hoolitsemine nõuda suurt kannatlikkust. Teil tuleb temaga rohkem rääkida ning tema pesemiseks rohkem aega võtta. Rohkem teavet leiate jaotisest Pidamatus ja dementsus

Eakate naha hooldamine

Te ilmselt teate, et hilisemas elufaasis muutub meie nahk õrnemaks ja kahjustustele altimaks. Seetõttu vajab see spetsiaalset hooldust ja õrna hügieenirutiini, mis aitab vältida nahaärritust ja infektsiooni. Eriti tähtis on see siis, kui teie lähedasel on , sest uriin ja roe võivad tema nahka kahjustada. Hea hügieeni tagamine eakale mitte üksnes ei kaitse tema nahka, vaid ka rahustab teie lähedast, aidates tal tunda end mugavalt, puhta, värske ja tervena. See suurendab ka tema enesekindlust.
 
Naha hooldamisel on kolm etappi: puhastamine, taastamine ja kaitsmine. Spetsiaalselt eakate naha hooldamiseks välja töötatud, kõigis nahahooldusetappides kasutatavate toodete valiku kohta leiate teavet TENA nahahoolduse tootevalikust

Pidamatustooted

On oluline meeles pidada, et dementne inimene ei ole muudatustest huvitatud. Seetõttu on võimalik, et ta ei mõista, miks te midagi teete – näiteks aitate teda tema pidamatuse tõttu. Seepärast on TENA pidamatuse kaitseks mõeldud imavad aluspüksid loodud sellisena, et näevad välja ja tunduvad jalas tavaliste aluspükstena. See aitab teie lähedasel tunda ennast nende vahetamisel mugavalt. Kogenud hooldajad, kaasa arvatud need, kes töötavad hooldekodudes, räägivad, et nende hooldatavad dementsed inimesed ei ilmuta imava kandmise suhtes erilist vastuseisu. 

Hooldatava abistamine toitumisel ja vedeliku tarbimisel

Mõned pidamatusega inimesed kardavad liiga palju juua, sest see suurendab põiepakitsust ja tualetiskäimise vajadust. Seepärast joovad nad vähem. See võib osutuda probleemiks, sest uriin muutub kontsentreeritumaks ja see võib ohustada nende tervist. Seepärast püüdke julgustada oma lähedast jooma nagu tavaliselt, loomuliku janutunde järgi. 
 
Söögiajad on talle tähtsad – mitte ainult toitva söögi ja joogi tõttu, vaid ka seepärast, et see võimaldab koos teistega aega veeta. Oleks hea, kui sööksite koos temaga, kaasates ka sõbrad ja pereliikmed. Teie seltsis olemine ja võimalus vestelda ja naerda aitavad tal ennast hästi tunda. Ka süüa püüdke talle pakkuda iga päev samadel aegadel. 

Kokkukuuluvustunne

Kui teie lähedane on vaimse häire ja piiratud liikuvusega, siis on võimalik, et ta ei saa nautida oma vanu hobisid nii nagu varem. Olenemata tema seisundist meeldib talle tõenäoliselt ikkagi, kui hoiate ta kätt, embate teda ja räägite temaga õrnalt. Oleks hea, kui leiaksite uusi tegevusi, mida temaga koos teha – asju, mis aitavad tal meelt lahutada ja tunda, et ta kuhugi kuulub. 
 
Kogenud hooldajad ütlevad, et isegi väikesed ühised tegevused võivad hooldatava lähedase päeva helgeks muuta. Siit leiate ideid tegevusteks, mida teha koos lähedasega.

Ärge viivitage abi küsimisega 

Kui teie hooldataval inimesel on korraga nii dementsus kui ka , on see eriti keeruline. Kogenud hooldajad soovitavad otsida abi ja toetust teistelt – pereliikmetelt, sõpradelt või kohaliku omavalitsuse või riigiasutuse sotsiaalosakonnast.