Pidamatuse tüübid

Pidamatuse levinumad tüübid

Te tahate oma lähedast võimalikult hästi hooldada. Seepärast oleks teil kasulik teada, millist tüüpi tal täpselt on. Seda teades oskate valida tema olukorrale vastavad õiged tooted. Nii on teil võimalik tema seisundiga tõhusamalt hakkama saada. See omakorda tähendab, et ta tunneb end mugavalt ja enesekindlalt.
 
Allpool kirjeldame seitset pidamatuse tüüpi ning nende erinevaid põhjusi ja sümptomeid. Mõned esinevad ainult naistel, teised meestel. Enim levinud tüüpideks on pingutusinkontinents (pingutuspidamatus) ja (sundpidamatus) – inimesel võib olla ka nende kahe kombinatsioon. 
Pingutusinkontinents (rõhkinkontinents)
Tavaliselt kasutatakse terminit . See on kõige sagedam pidamatuse tüüp naistel. Meeste pidamatusest on seda tüüpi ligikaudu 10%. Tekib sageli siis, kui põit toetavad vaagnapõhjalihased nõrgenevad. Kui te naerate või köhite, suureneb surve teie põiele. Vaagnapõhjalihased ei pinguldu uriini põies hoidmiseks piisavalt. Sel juhul osa uriinist lekib – tavaliselt ainult väike kogus, kuid mõnel juhul ka rohkem.

Naised – pingutuspidamatus tekib naistel kõige suurema tõenäosusega raseduse ajal, pärast sünnitust ja pärast 40. eluaastat. Just sel ajal on tõenäoline, et vaagnapõhjalihased saavad kahjustada ja/või muutuvad nõrgemaks. Naistel võib sellist tüüpi pidamatust esineda siiski igas vanuses. Mingis elufaasis kogeb seda üks naine kolmest. Noortel naistel juhtub seda tavaliselt sportides. 
Sundpidamatus
Seda nimetatakse ka üliaktiivseks põieks. See tähendab, et tekib äkiline tung urineerimiseks ja põis väljutab automaatselt uriini, ilma et inimene suudaks seda peatada. Tavaliselt annab keha vaid nõrga hoiatuse, kui üldse. Uriinilekkega erituva uriini kogus võib olla üsna suur. Keskmine inimene tühjendab põit neli kuni kaheksa korda ööpäevas. Kas teie lähedane peab sagedamini urineerima? Kas ta ärkab tavaliselt mitu korda öö jooksul, et minna tualetti? Need märgid võivad viidata sundpidamatusele. 

Mehed – Meeste kõige sagedam pidamatuse tüüp on sundpidamatus. Sageli on selle põhjuseks suurenenud
Teised naistel ja meestel esinevad pidamatuse tüübid
  • (funktsionaalne pidamatus)
    Mõned inimesed ei jõua õigeaegselt tualettruumi, sest nende liikumine on raskendatud füüsilise või vaimse haiguse tõttu. Nendel esineb nn funktsionaalne inkontinents   


  • See on tavaliselt pingutusipidamatuse ja sundpidamatuse kombinatsioon, mille puhul on üks tüüp domineeriv.


  • Mõnel inimesel ei suuda aju põiega korralikult suhelda. Selle tagajärjel ei suuda nad põit kontrollida ega täielikult tühjendada. Selliseid neuroloogilisi põiehäireid võivad põhjustada paljud haigused. Kui arvate, et teie lähedasel võib olla sellist tüüpi , püüdke vältida ennatlikke järeldusi. Selle asemel viige ta nii kiiresti kui võimalik arsti vastuvõtule. Professionaalne diagnoos aitab teil meelerahu leida.
Teised meestel esinevad tüübid
  • Urineerimisjärgne järeltilkumine
    Seda tuleb ette siis, kui põis (kusiti) ei tühjene täielikult ning uriini eritub ka pärast urineerimist. See on nõrgenenud vaagnapõhjalihaste puhul tavaline. 


  • Kui inimesel on pidev või episoodiline uriinivool, on tegemist ülevoolupidamatusega. Selle võib põhjustada ummistus või närvikahjustus. 

Te ei ole sümptomite suhtes kindel?

Kui teie lähedase sümptomid ei ole selged, siis ei pruugi te olla kindel, millist tüüpi tal on. Ärge muretsege, te saate selle siiski välja selgitada. 
 
Püüdke pidada päevikut, et märkida ühe või kahe nädala jooksul üles tema urineerimismuster. Siis on teil andmed, mida arstiga arutada. Soovitame teil võtta ühendust arstiga, et saada õige diagnoos ja nõuandeid oma lähedase seisundiga toimetulekuks.
 
 
Pidamatuse kohta lugedes olete te kindlasti kokku puutunud võõraste terminitega. Vaadake nende tähendusi Sõnastikust