Dementsus ja pidamatus

Sageli esinev kõrvalnäht

Kui teie eakal lähedasel kujuneb dementsus, võib ta muutuda hoopis teistsuguseks kui see inimene, kellena te teda seni olete teadnud. Nüüd vajab ta teie armastust, hoolt ja mõistmist rohkem kui kunagi varem, eriti siis, kui tal on pidamatus. 
 
Te peate teadma, et kui teie lähedasel on tekkinud dementsus, siis ei pruugi ta teada, millal ta peab tualettruumi minema. Tal võib hakata juhtuma äpardusi – tahtmatut urineerimist või sooletühjendust. on dementsuse tavaline kõrvalnäht, ja nagu teised hooldajad on täheldanud, nõuab parima võimaliku hoolduse pakkumine suurt kannatlikkust.

Toimetulek pidamatusega

Allpool ja järgnevatel lehekülgedel leiate nõuandeid, kuidas hoolitseda pidamatusega dementse inimese eest. See aitab teil hoida oma lähedast puhta ja hoolitsetuna. 
Pidamatustooted ja dementsus
Dementne inimene ei pruugi mõista, miks ta peab kandma midagi muud peale oma tavaliste riiete ja . Sõltuvalt teie lähedase seisundist on võimalik, et peate täpselt selgitama, miks te soovite, et ta kannaks pidamatussidemeid või imavaid aluspükse. Proovige hakata neid tooteid kasutama iga päev, et teie lähedane nendega harjuks ja ennast vabalt tunneks. Lisaks nende kaitsvate pidamatustoodete kasutamisele on mõttekas kaitsta ka voodeid, toole ja muud mööblit. See lihtsustab igapäevast koristamist ning aitab hoida teie lähedase ümbruse värske ja puhta. Lisateabe saamiseks uurige meie TENA pidamatustoodete ja hügieenivahendite valikut.
Kuidas riiete vahetamist lihtsamaks muuta
Kui inimesel tekib , peab ta tavaliselt sagedamini riideid vahetama. Ent kui ta on dementne, võib see talle liiga raske olla ja ta võib rohkem abi vajada. Et olukorda nii teie enda kui ka teie lähedase jaoks lihtsamaks teha, hoolitsege selle eest, et tema riided oleksid lihtsalt vahetatavad. Tõmblukkude ja takjakinnistega riideid on lihtsam vahetada kui nööpide ja trukkidega rõivaid. Kui teil õnnestub riiete vahetamise protsess lihtsamaks teha, siis tunneb teie lähedane tõenäoliselt vähem ärevust ja piinlikkust. Eriti siis, kui ta suudab vähema abiga ise riidesse panna või lahti riietuda.
Söögisedeli muutmine
Võite leida, et oma lähedase söögisedeli muutmine võib parandada tema üldist heaolu. Kuid olge ettevaatlik: ta võib sellisele muutusele vastu seista, eriti siis, kui dementsuse tõttu on talle teatud toidud meeldima hakanud või kui tal on millegi suhtes vastumeelsus tekkinud. Et söögisedel oleks tasakaalustatud, oleks hea arutada muudatusi tema arsti või dietoloogiga. Samuti on oluline, et teie lähedane saaks piisavalt vedelikku. Seetõttu püüdke jälgida, kui palju ta vedelikku tarbib ja veenduge, et kogus oleks piisav.
Kodu kohandamine
Et teie lähedasel oleks mugavam, pange tuppa (tubadesse), kus ta veedab enamiku oma ajast, teisaldatav potitool. Sellest on abi siis, kui inimesel on raskusi õigeaegse tualettruumi jõudmisega, eriti öösel. 

Võimalik, et peate talle selgitama, miks te seda teete. On oluline arvestada oma lähedase tunnetega ja kavandatavaid muudatusi temaga arutada, sest ta võib olla nende suhtes tundlik.

Ravimid põie kontrollimiseks
Arst võib välja kirjutada ravimi, mis vähendab põies tuntavat urineerimistungi. Või ravimi, mis muudab seda, kui sageli ütleb põis kehale, et on kohe algamas. Kui teie lähedane ei suuda piisavalt kiiresti tualettruumi jõuda, siis need ravimid aitavad üldiselt sagedast urineerimistungi vähendada.
 
Neil ravimitel võib olla kõrvaltoimeid, näiteks kõhukinnisus ja suukuivus. Hankige kindlasti teavet kõrvaltoimete kohta, et saaksite oma lähedast ravimi mõju ja kõrvaltoimete suhtes jälgida.
Pesemisel abistamine
Hügieen on tähtis – eriti siis, kui teie lähedasel on . Dementsuse korral võib ta enda pesemise unarusse jätta. Siis tuleb teil võib-olla rohkem abistada ja selleks rohkesti kannatust varuda. 

> Rohkem kasulikke hügieenisoovitusi leiate siit.