Mida te saate teha?

Aidake pidamatusega lähedast

Kui ta ei ole veel arsti vastuvõtul käinud, siis leppige kohe visiidi aeg kokku. Te peate saama oma lähedase pidamatuse kohta nii palju teavet kui võimalik. Siis saab teda õigesti ravida. 
 
Arsti sooviks on vältida mis tahes ebamugavustunde põhjustamist teie lähedasele. Seetõttu soovitab ta tõenäoliselt võimalikult väheinvasiivset ravi. Esialgu võib see tähendada eluviisi muutusi, füsioteraapiaharjutusi ja meditsiiniseadmete kasutamist (vt allpool). Kui need asjad ei toimi, võib arst anda teie lähedasele saatekirja spetsialisti vastuvõtule. Viimase abinõuna võib spetsialist soovitada ravimit või operatsiooni. Te võite siiski olla kindel, et koos spetsialistidega saate te aidata oma pidamatuse all kannatavat lähedast.
 
Kui te püüate oma lähedast pidamatuse küsimuses aidata, võite mõlemad piinlikkust tunda. See on loomulik. Kõigele vaatamata on see isiklik asi. Kuid on palju asju, mida saate ta heaks teha. Niisiis oleks hea, kui saaksite piinlikkusest üle – see aitab tal ennast rahulikumalt tunda. Kui kogute tema seisundi kohta nii palju teavet kui võimalik, siis saate aru, mida ta läbi elab. Tänu sellele saate pakkuda just sellist toetust, nagu ta vajab.  

Näpunäiteid pidamatuse erinevate tüüpide kohta

Kas olete lugenud jaotist Pidamatuse tüübid? Selles kirjeldatakse mõningaid põiepidamatuse kõige levinumaid vorme. Sealt peaksite leidma selle, mis vastab kõige täpsemalt teie lähedase seisundile. 
 
Allpool leiate professionaalseid näpunäiteid just seda tüüpi pidamatusega toimetulekuks.
Abiks pingutuspidamatuse korral
Esmalt mõelge oma lähedase eluviisi peale. Mõned väikesed muutused võivad kaasa tuua märgatava positiivse tulemuse. 
 • Jälgige, et ta jooks piisavalt vett.
  Teil võib tekkida loomulik mõte, et ta peaks hoopis vähem vett jooma. Aga see muudaks tema uriini kontsentreeritumaks. Kontsentreeritud uriin võib põit ärritada ja aktiivsemaks muuta. Soovitatav on, et teie lähedane jooks nagu tavaliselt, reageerides loomulikul viisil janule, kui see tekib. Sellest peaks piisama, et uriin oleks normaalset värvi ehk helekollane. Liigne veejoomine seevastu, nagu arvata võite, ainult suurendab vajadust tualetti minna. Seega proovige säilitada tervislikku tasakaalu.

 • Vältige teatud jooke.
  Pidage meeles, et mõned joogid on diureetilised (vett väljutavad), mis tähendab, et need panevad sagedamini tualetis käima. Selliste jookide hulka kuuluvad tee ja kohv, mis sisaldavad kofeiini, ning alkohoolsed joogid. Selles pole midagi halba, kui lasete lähedasel mõnda neist aeg-ajalt nautida. Kuid parem oleks neid mitte liiga palju pakkuda.

 • Jälgige kaloreid.
  Ülekaalulisus nõrgendab vaagnapõhjalihaseid, mis võib põhjustada pidamatust. Et aidata oma lähedasel vormis püsida, tagage talle tervislik, toitainerikas toit, mis ei sisalda liiga palju kaloreid.

 • Ärge soosige suitsetamist.
  Kas teie hooldatav suitsetab? See iseenesest põiepidamatust ei põhjusta. Kuid suitsetamise tagajärjel köhimine võib põiele survet avaldada. Seepärast püüdke teda veenda vähem suitsetama või suitsetamist üldse maha jätma. See leevendab pidamatust ning parandab üldist tervislikku seisundit. 


 • Õhutage teda võimlema.
  Kas teie lähedane on liikuv? Või aitate teie tal ringi liikuda? Vaagnapõhjalihaste harjutusi tehes oleks tal võimalik kontrolli oma põie üle parandada. Teadlased on kindlaks teinud, et kuni 70% kergetest kuni keskmise raskusega pidamatuse juhtudest saab sel viisil leevendada või isegi ravida. Kuid selleks tuleb teie lähedasel teha korrapäraselt kolme kuni kuue kuu vältel õigeid vaagnapõhjalihaste (Kegeli) harjutusi. Sellega alustamiseks ei ole kunagi liiga hilja – isegi siis, kui ta on vanem kui 70 või 80, võivad need harjutused sümptomeid vähendada. Spetsialist võib soovitada selliseid tehnikaid nagu elektriline stimulatsioon, mis aitab neid harjutusi korralikult sooritada. Rohkem teavet harjutuste kohta
Abiks sundpidamatuse korral
Mõnikord öeldakse selle kohta ka üliaktiivne põis. Nagu nimigi näitab, juhtub see siis, kui tekib äkiline ja pidurdamatu vajadus WC-sse minna. Siin on mõned näpunäited, mis aitavad teil lähedase eest hoolt kanda. 
 • Aidake tal tualettruumi jõuda.
  Veenduge, et tualettruumi viival teel ei ole takistusi ja sinna jõudmine on lihtne.  Kui ta on liikuv/väheliikuv ja riides, peaksid riided olema ilma ebamugavate kinnisteta, s.t sellised, mida on lihtne ära võtta.

 • Aidake tal põit treenida ja harjutusi teha.
  Sundpidamatuse korral on võimalik põit "treenida". Selleks õhutage oma lähedast suuremat kogust uriini kauem põies hoidma ja harvem tualetis käima. Siis ei anna pooltäitunud olekus põis enam „liialdatud“ signaale tühjendamiseks. Põietreening läheb aja jooksul kergemaks. Kuni 50% sundpidamatuse all kannatajatest, kes on seda võtet proovinud, peavad seda toimivaks.

Mõnedel sundpidamatuse juhtudel võivad aidata ka> Kegeli harjutused vaagnapõhjalihastele.

> Vaadake harjutuste kohta.

Abiks segatüüpi pidamatuse korral
Kas teie lähedasel on pingutus- ja sundinkontinentsi kombinatsioon? Sellisel juhul on kõige otstarbekam keskenduda domineerivatele sümptomitele ja proovida esmalt need kontrolli alla saada. Pingutuspidamatuse korral tuleks teil lasta tal alustada vaagnapõhjalihaste harjutustega, sundpidamatuse korral põietreeninguga. Kui peamised sümptomid on paranenud, siis alustage tegelemist teiste sümptomitega.
Abiks funktsionaalse või neuroloogilise pidamatuse korral
Kas teie lähedane ei jõua õigel ajal tualettruumi füüsilise või vaimse puude tõttu? Või ei ole ta puude tõttu võimeline oma põit kontrollima?  Võimalik, et arstid saavad aidata. Kuid isegi kui nad ei saa, on siiski asju, mida saate oma lähedase olukorra kergendamiseks teha. 
 
Kõige tähtsam on heade pidamatustoodete abil vähendada mis tahes äparduste mõju. Hoolikalt välja töötatud pidamatussidemed ja imavad aluspüksid püüavad kinni kogu lekkinud uriini. Need aitavad tal ka ennast mugavalt, värske, kuiva ja puhtana tunda. 
 

> Uurige TENA tootevalikut

Abinõud raskemateks juhtudeks
Olenevalt teie lähedase seisundist võib spetsialist või arst soovitada ühte või mitut võimalust järgmistest. 
 • Meditsiiniseadmed
  Arst võib uriini kogumiseks paigaldada kusiti kaudu kateetri (põide ulatuv voolik), mis on ühendatud kaasaskantava kogumiskotiga. See võib olla ajutine abinõu, eriti siis, kui on tingitud operatsioonist, millest teie lähedane taastub. Võimalik, et teil tuleb uriinikogumiskotte vahetada ja kateetrit puhastada. Seda on lihtne ära õppida. Oluline on mõista, et kateetrit ei kasutata uriinipidamatuse puhul, vaid suurenenud eesnäärme korral või ajutise abinõuna pärast eesnäärme operatsiooni.

  Enimkasutatavad vahendid põiepidamatuse korral on imavad pidamatussidemed ja imavad aluspüksid. Need on välja töötatud kaitseks uriinilekete ja ebameeldiva lõhna eest ning on saadaval erinevates suurustes ja erineva imavusastmega.

  > Uurige TENA pidamatustooteid.

 • Viimane abinõu: ravim ja/või operatsioon
  On ravimeid, mis aitavad põie üliaktiivsust vähendada. Teavet ravimite kohta, mis võivad aidata teie sundpidamatusega lähedast, saate arstilt või spetsialistilt, näiteks uroloogilt või urogünekoloogilt.

  Pidamatuse korral võib abi olla operatsioonist, kuid seda kasutatakse harva.
Teised võimalused aitamiseks
Mida te veel saate funktsionaalse pidamatusega lähedase heaks teha? Veenduge, et tualettruumi viival teel ei ole takistusi ja sinna jõudmine on lihtne. Kui ta on liikuv/väheliikuv ja riides, peaksid riided olema ilma ebamugavate kinnisteta, s.t sellised, mida on lihtne avada.
Pakkuge oma lähedasele parimat
Vaadake, kuidas TENA pakub kõige tõhusamat lahendust teie lähedase puhtuse ja mugavuse tagamiseks – tutvuge TENA tootevalikuga siin.