Minu lähedane vajab veidi abi

See, mida teil tuleb oma lähedase hooldamiseks teha, et teda vajalikul määral toetada, oleneb tema füüsilisest seisundist.
 
Kui ta on võimeline ringi liikuma ja oma igapäevaseid toimetusi tegema peaaegu teistest sõltumatult või vähese abiga, siis on see peatükk mõeldud teile. Siit leiate praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas pakkuda talle parimat võimalikku hooldust.

Hea hügieeni toetamine

Isikliku hügieeni järgimine moodustab tähtsa osa igapäevategevustest. Võimalik, et teie lähedane suudab ise enda eest hoolitseda ja ennast teie abita pesta. Või vajab vaid pisut teie abi. Kui nii, siis see on väga hea. Püüdke teda julgustada ennast iseseisvalt pesema ja korrastama nii kaua, kui ta selleks vähegi võimeline on. Te peaksite siiski aeg-ajalt kontrollima, et teha kindlaks, kas ta vajab teie abi.

Eakate nahk vajab erihooldust

Olete ilmselt märganud, et vananedes vananeb ka meie nahk. See muutub üsna õrnaks. Seepärast vajavadki eakad inimesed spetsiaalset hügieenirutiini, mis sobib nende õrna naha jaoks. Eriti tähtis on see siis, kui neil on tekkinud , sest uriin ja roe kahjustavad nahka. Õrn puhastamine ja kaitse aitab ennetada nahaärritust ja infektsiooni. Seega on hea, kui teie lähedane järgib hügieenirutiini, mis on mõeldud tema õrna naha jaoks. See aitab tal tunda end mugavalt, puhta, värske ja tervena ning suurendab enesekindlust. 
 
Naha hooldamisel on kolm etappi: puhastamine, taastamine ja kaitsmine. Kõigis etappides kasutatavad tooted, mis on välja töötatud eakate õrnale nahale, leiate TENA nahahoolduse tootevalikust.

Pidamatustooted

Kui teie lähedane suudab ise riietuda, siis on tõenäoline, et ta saab ka kaitsega pidamatuse eest ise hakkama. See on eriti tõenäoline, kui ta kannab pidamatuse kaitseks lihtsalt kasutatavat toodet, nt ühekordselt kasutatavaid imavaid pükse. TENA Pants imavad aluspüksid saab jalga panna sama lihtsalt nagu tavalised aluspüksid. See aitab teie lähedasel tunda end teistest sõltumatuna ning oma väärikust säilitada. Samal ajal tagab see usaldusväärse kaitse lekkimise vastu.  
 
Rohkem teavet TENA tootevaliku kohta leiate jaotisest TENA tooted.

Lähedase turvalisuse eest hoolitsemine

Võimalik, et teie lähedane on üsna sõltumatu ega vaja palju abi. Kuid siiski on oluline meeles pidada, et eaka inimese luud on õrnad. Isegi väike õnnetus või kukkumine võib põhjustada vigastusi ja piirata liikuvust. Vigastuste ennetamiseks püüdke muuta oma/tema kodu ringiliikumiseks võimalikult turvaliseks.

Toitumise ja vedelikutarbimise eest hoolitsemine

Teie lähedasel võib tekkida kalduvus juua vähem, kuna ta kardab, et suurema vedelikutarbimise korral tuleb tihedamini tualetis käia. Sellisel juhul võib tema uriin muutuda kontsentreeritumaks. See võib aga olla tervisele ohtlik. Seepärast julgustage teda jooma nagu tavaliselt ehk siis, kui tekib janu. 
 
Võiksite süüa temaga koos, siis saate olla kindel, et ta toidusedel koosneb headest ja toitainerikastest toitudest. Kuid söögikorrad ei tähenda ainult söömist. See on ka aeg suhtlemiseks, vestlemiseks, lugude vestmiseks ja naermiseks. Miks mitte kutsuda teisi pereliikmeid ja sõpru sööma koos teiega? Suhtlemine aitab kaasa teie lähedase kokkukuuluvustunde püsimisele. Sellest elu olulisest tahust tuleb juttu allpool.   

Kokkukuuluvustunne

Isegi hilisemas elufaasis meeldib meile, kui keegi hoiab meie kätt, masseerib selga või meid embab. See on veelgi olulisem siis, kui veedame enamiku oma ajast üksinda. 
 
Kogenud hooldajad ütlevad, et isegi väikeste asjade koos tegemine – olgu need nii triviaalsed kui tahes – võib lähedase päeva helgeks muuta.

Leidke inimesi, kes teid toetavad

Kogenud hooldajad soovitavad leida teisi, kes aitavad teil oma lähedase eest hoolitseda. Abi võib saada pereliikmetelt, sõpradelt või kohaliku omavalitsuse või riigiasutuse sotsiaalosakonnast. Veenduge, et olete oma olukorraga avatud ja palute abi, kui seda vajate.