Minu lähedane vajab palju abi

Lähedase eest hoolitsemise viis sõltub tema füüsilisest seisundist ja sellest, kui palju ta teie toetust vajab.
 
Kas ta suudab püsti tõusta ja jalul seista? Kas ta veedab enamiku ajast voodis? Ja kas ta vajab teie abi riietumisel ja pesemisel? Kui mõni neist kirjeldustest käib teie lähedase kohta, on see peatükk mõeldud teile. Siit leiate praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas eakaid paremini hooldada.

Hea hügieen

Üks kõige olulisemaid asju, mida saate teha oma lähedase tervise ja mugavuse heaks, on aidata tal hoolitseda isikliku hügieeni eest. Kuna see on väga isiklik osa hooldusest, peavad mõned hooldajad seda alguses piinlikuks. Kuigi see võib teile raske tunduda, võite oma lähedast hügieenitoimingutel abistades kogeda hooldamise kõige toredamaid hetki. See võib isegi tugevdada teievahelist sidet. 

Eakate nahahooldus

Nagu teate, vananeb inimese vananemisel ka tema nahk. See muutub üsna õrnaks. Seetõttu vajavadki eakad inimesed spetsiaalset hügieenirutiini, mis sobib nende õrna naha jaoks. Eriti tähtis on see siis, kui neil on tekkinud , sest uriin ja roe kahjustavad nahka. Õrn puhastamine ja kaitse aitab ennetada nahaärritust ja infektsiooni. See on ka rahustav ja aitab lähedasel tunda end mugavalt, puhta, värske ja tervena. See võib tegelikult suurendada ka tema enesekindlust. 
 
Nahahoolduses on kolm etappi: puhastamine, taastamine ja kaitsmine. Siin saab teid aidata TENA nahahoolduse tootevalik. See on loodud vastama eaka õrna naha vajadustele.

Nahakahjustused ja lamatised

Nagu mainitud, on hea mõte kaitsta eaka nahka uriini ja rooja eest, mis võivad sellele eriti halvasti mõjuda. Iga päev oma lähedast puhastades kontrollige ka tema naha seisundit. Kui märkate ükskõik milliseid nahakahjustuse tunnuseid, saate kohe midagi ette võtta, et naha seisund ei halveneks. Praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas hooldada pidamatusega inimese nahka, leiate jaotisest Pidamatus ja hügieen.
 
Võimalik, et teie hooldatav peab jääma pikaks ajaks voodisse ega suuda ise regulaarselt oma asendit muuta. Sellisel juhul on oht, et tema nahk saab kahjustada ning tekivad lamatised ja haavandid. Saate seda vältida, aidates oma lähedasel sageli ja regulaarselt asendit vahetada. Te mõlemad võiksite seda võtta kui lihtsat igapäevast võimlemist. See võib olla isegi sobiv aeg hooldatavale kerge massaaži tegemiseks. See ergutab pisut ja toob leevendust surve all olnud kehapiirkondadele. Kui soovite lamatiste vältimise kohta rohkem teada saada, küsige oma arstilt.

Pidamatustooted

Kas teie hooldatav veedab suurema osa ajast voodis? Kas tal on ? Kui jah, siis on kõige parem kasutada just selleks otstarbeks valmistatud pidamatustooteid, näiteks klassikalisi slip-mähkmeid/püksmähkmeid või vöömähkmeid Flex, mis kaitsevad keskmise kuni suure uriinilekke korral.
 
Hooldatavale lähedasele sobiva imavusastmega pidamatustoote leidmiseks kasutage TENA tooteleidjat.

Turvaliselt voodisse ja voodist välja

Teie hooldatav võib voodist tõusmisel abi vajada. Tema tõstmise ja liigutamisega võite oma seljale viga teha. Sa võid vähendada õnnetuse riski, k.a sinu selg, õppides turvalisi tõstmise tehnikaid ning meeles pidades ergonoomikat hooldamise erinevates etappides.

Ringiliikumine

Kui teie lähedane suudab teie abiga ringi liikuda, on kasulik aidata tal seda teha. Juba vähenegi regulaarne liikumine aitab lihastel toonuses püsida ja tõstab meeleolu. Enne sellega alustamist on siiski oluline veenduda, et hooldatava kodu on ringiliikumiseks turvaline.

Korralik toitumine ja vedeliku tarbimine

Teie lähedasel võib tekkida kalduvus juua vähem, et ta ei peaks nii tihti tualetis käima. Kuid see võib põhjustada probleeme. See võib muuta tema uriini kontsentreeritumaks ja suurendada terviseriske. Püüdke julgustada teda jooma nagu tavaliselt, loomuliku janutunde järgi. 
 
Söögiajad on teine oluline tegur, mida arvesse võtta. Tasub meeles pidada, et söögikord on midagi enamat kui lihtsalt toit. See on seltskondlik sündmus – midagi sellist, mida te saate teha oma lähedasega koos. Võib-olla võiksite kutsuda ka teisi pereliikmeid ja sõpru endaga koos sööma, et muljeid vahetada ja üheskoos naerda. Teie seltsis olemine aitab teie lähedasel ennast hästi tunda ja tõstab meeleolu. 

Kokkukuuluvustunne

Pole oluline, kui vanad me oleme, meile kõigile meeldib, kui keegi hoiab meil kätt, masseerib selga või embab meid soojalt. Juba pelgalt pereliikmete või sõpradega suhtlemine teeb enesetundele head. Kui inimene veedab enamiku ajast üksi, muutub vajadus tunda teistega kokkukuuluvust veelgi olulisemaks.
 
Kogenud hooldajad ütlevad, et isegi väikesed tegevused ja asjade koos tegemine võivad teie hooldatava lähedase päeva helgeks muuta.

Ärge peljake abi küsida

Alati, kui me räägime kogenud hooldajatega, on nende esimeseks soovituseks otsida abi ja toetust teistelt. Abi võib saada pereliikmetelt, sõpradelt, kohalikult omavalitsuselt või riigiasutustelt.