Pidamatuse põhjused

Lugege põhjuste kohta

On hea teada saada, mis põhjustab teie lähedase pidamatust. See aitab teil tema sümptomeid paremini mõista, et saaksite pakkuda talle parimat võimalikku hooldust.
 
Kui te veel ei tea, millist tüüpi tal on, saate lugeda pidamatuse erinevate tüüpide kohta siit.

Kuidas kuseelundkond toimib

Kõik pidamatuse põhjused mõjutavad kuseelundkonda. Vaadakem lühidalt, kuidas see toimib. Siis te saate loodetavasti aru, miks selle töös vahel häireid on. 
 
Neerud filtreerivad verest välja toidu jääkained. Seejärel segavad neerud need vee ja teiste jääkainetega, et moodustada uriin. Uriini saadavad nad torudest alla põide. Uriin viiakse neerudest välja kusejuhade kaudu. Seejärel kogutakse uriin ajutiselt põide, mis on veniv lihaseline kott. Tühjendusfaasis on kusitit ümbritsevad lihased lõõgastunud ja kusiti avatud. Selleks, et meil pidamine oleks, on meil vaja vaagnapõhja- ja sulgurlihaste toetust. Need tähtsad lihased aitavad põie- ja soolepidamisel.

Miks tekivad kuseelundkonnas häired?

Ei ole olemas ühte pidamatuse põhjust, kuid on olemas peamised tegurid. Nende loendi leiate allpool.
Üldised põhjused
  • Vaagnapõhjalihaste nõrgenemine. Need lihased hoiavad kusiti suletuna. Kui nende tugevus ja toetav funktsioon kaob, tekivad probleemid. Uriini lekkimist võivad põhjustada sellised lihtsad tegevused nagu naermine, köhimine, asjade tõstmine või jooksmine.

  • Kuseteede infektsioonid Need võivad põhjustada põie ülitundlikkust. See tähendab, et pooleldi täitunud põis ütleb kehale valesti, et vajab tühjendamist, ja kiiresti. Kui infektsioon on ravitud või möödunud, ei ole põis enam ülitundlik.

  • Ülekaalulisus. See võib panna lisakoormuse kõhu- ja vaagnalihastele, põhjustades pidamatust.

  • Ravimid võib olla teatud ravimite kõrvaltoime. Mõnedel neis on diureetilised omadused, mis tekitab inimesel sagedamini urineerimistungi. 

  •  – Nende põhjuseks võib olla insult, dementsus, diabeet, Parkinsoni tõbi, hulgiskleroos või ajukahjustus. Sellised haigused kahjustavad või häirivad närviülekandeid. See takistab õigete signaalide liikumist aju ja põie vahel. 
Põhjused naistel
  • Rasedus/sünnitus. Rasedusaegne lisakaal võib avaldada survet vaagnapõhjalihastele, sidemetele ja põiele. Raseduse ajal vabanevad hormoonid, mis mõjutavad keha kudesid ja lihaseid, võimaldades neil lapse kasvades venida. See omakorda muudab vaagnapõhjalihased pehmemaks ja siledamaks, mis hõlbustab sünnitust. Seetõttu on lihastel ja sidemetel raskem vaagnapõhjas asuvaid organeid paigal hoida. Vaagnapõhjalihased ja venivad ka sünnitamisel. Mõnikord võivad koed seetõttu ka püsivalt välja venida. Seepärast kaasneb raseduse ja sünnitamisega pidamatuse risk.

  • . Menopausi lähenemisel väheneb östrogeenisisaldus ja see põhjustab vaagnapõhjalihaste nõrgenemist. Mõnel naisel toob see kaasa kontrolli vähenemise põie üle.  
Põhjused meestel
  • Suurenenud See võib uriinivoolu aeglustada või seda isegi täielikult takistada. Sageli põhjustab see äkilist vajadust WC-sse minna.

  • Eesnäärme operatsioon. Kui uriinivoolu kontrollivad lihased on eesnäärme operatsiooni ajal viga saanud, võib see põhjustada pingutuspidamatust – tahtmatut uriini lekkimist naermisel, köhimisel või teatud füüsiliste tegevuste korral.
 

Kui soovite pidamatuse põhjuste kohta rohkem teada saada, rääkige oma arstiga. Vaadake, mida te saate oma lähedase heaks teha.