Sage urineerimine raseduse ajal: põhjused ja nõuanded

Nüüd, kui te olete rase, kas tundub, et külastate tualetti märksa tihemini?  Kuigi sage on tüütu sümptom, mida ükski rase naine ei naudi, on see üsnagi normaalne, ja enamikel juhtudel pole selle pärast vaja muretseda. Lugege edasi, et mõista, mis põhjustab sagedast urineerimist raseduse ajal, kuidas hoida seda kontrolli all ja kas see võib märku anda kuseteede põletikust.

Millal see algab ja milleks te peaksite raseduse ajal valmis olema?

Esimene trimester
Ehkki sümptomid võivad inimestel erineda, on sage üks raseduse levinumaid varajasi sümptomeid, mis ilmneb teie esimese trimestri 4. nädala paiku. 
 
Teine trimester
Kui teie beebi kasvab ja rasedus edeneb, võib urineerimistung lühikeseks ajaks kaduda, sest teie hCG hormooni sisaldus langeb. 
 
Kolmas trimester
Tavaliselt ilmneb urineerimistung raseduse hilisel perioodil uuesti, kui kasvav beebi avaldab veelgi suuremat survet teie põiele, suurendades ka vajadust öisteks tualetikülastusteks.
 
Ent naiste urineerimise sagedus on siiski erinev. Mõnele teeb see tüli kogu raseduse vältel, samas kui teised vaevu märkavad seda. Üldiselt jätkub see ka üheksandal raseduskuul, kuni sünnituseni, enne kui taas normaliseerub. 

Mis põhjustab sagedast urineerimist raseduse ajal?

Viljastumise järel hakkab viljastatud munarakk koos areneva platsentaga rohkem tootma hormooni hCG. See rasedushormoon suurendab vere voolu teie vaagnapiirkonda ja neerudesse, mis hakkavad teie raseduse ajal tõhusamalt funktsioneerima. Paraku on selle ebameeldivaks küljeks sümptomid nagu iiveldus ja sage vajadus urineerida. 
 
Samuti muudab rasedushormoonide suurenenud hulk teie vaagnapõhja lihased pehmemaks, aidates teie keha ette valmistada beebi kasvuks ja sünniks, kuid see võib samuti kaasa tuua lekked ja uriinipidamatuse.
 
Lisaks sellele avaldab teie beebi kasvades üha suuremat survet teie põiele, vähendades selle mahtu. See muutub veelgi ilmsemaks enne kolmanda trimestri lõppu, kui teie beebi pea pöördub alla vaagna suunas ja avaldab teie põiele veelgi suuremat survet.
 
Samuti on normaalne turse teke jalgades ja pahkluude piirkonnas, eriti kolmanda trimestri jooksul. Liigne vedelik kaldub päeva jooksul kogunema keha kõige alumistesse osadesse, eriti kui ilm on kuum või te olete olnud pikka aega jalgadel. Niisiis, kui te heidate öösel voodisse, ja teie jalad on kõrgemale tõstetud, leiab päeva jooksul kogunenud vedelik tee tagasi vereringesse ja läbib neerud, kus see filtreeritakse välja ning suunatakse põide, tekitades teile vajaduse külastada tualetti öisel ajal.

Näpunäited sagedase urineerimise kontrolli all hoidmiseks raseduse ajal

On asju, mida te saate teha sagedase urineerimise ja turse leevendamiseks ja seeläbi vähendada öiste tualetikülastuste sagedust.
 
Tühjendage oma põis urineerimise ajal täielikult
Kui te külastate tualetti, kallutage end ettepoole ja leidke oma jalgadele hea toetus. Sellise soodsa asendi võtmine võib aidata teil oma põit täielikult tühjendada. 

Vältige kofeiini
Kofeiiniga joogid, nagu näiteks kohv ja must tee, võivad teie põit ärritada, suurendades urineerimisvajadust.

Ärge jooge enne magamaminekut liiga palju…
Kui peate öö jooksul sageli urineerimiseks üles tõusma, proovige piirata vedelike tarbimist enne magamaminekut.

…aga veenduge siiski, et te saate piisavalt vedelikke
Ärge jooge tavapärasest oluliselt vähem, arvates, et see aitab teil tualettiminekut vältida. Teie keha vajab raseduse ajal ikkagi püsivat vedelikuvaru.

Tõstke oma jalad enne magamaminekut kõrgemale
Püüdke enne magamaminekut asetada jalad kõrgemale. See võib stimuleerida tursunud pahkluupiirkonda ja jalgadesse kogunenud vedeliku liikumist vereringesse, võimaldades teil urineerida enne, kui ööunne jääte.

Hoidke oma jalgu ja pahkluid päeva jooksul tursumast
Vältige pikaajalist seismist, nii palju kui võimalik. Proovige kanda tugisukke, hoidke oma jalgu igal võimalusel kõrgemal, ja käige regulaarselt jalutamas või tehke harjutusi jalgadele.

Kasutage pidamatustooteid
Kui lekked muutuvad teie raseduse ajal probleemiks, kasutage TENA pidamatustooteid, mis aitavad jääda kuivaks ja kaitstuks nii päeval kui ka öösel

Kas sage urineerimine raseduse ajal võib osutada terviseprobleemile?

Kuna sage raseduse ajal on normaalne, kujutab see tavaliselt probleemi üksnes juhul, kui sellega kaasnevad muud sümptomid, mis võivad märku anda kuseteede põletikust. Need võivad olla järgmised:
 
  • Valu- või kipitustunne urineerimisel
  • Urineerimisele eelnev pakitsustunne isegi pärast seda, kui te olete urineerinud
  • Teie uriin lõhnab ebameeldivalt, on hägune või sisaldab verd 
  • Pidev valu alakõhus
  • Alaseljavalu
  • Üldine halb enesetunne
  • Uriinileke
 
Kuseteede põletik raseduse ajal pole naljaasi, kuid õnneks on see üsna hästi ravitav. Varajase avastamise ja ravi korral ei kahjusta see teie raseduse kulgu. Seetõttu külastage kindlasti arsti, kui teil ilmnevad eespool kirjeldatud sümptomid.

Kokkuvõte

Sage raseduse ajal on levinud ja vahetevahel tüütu, kuid tavaliselt pole selle pärast vaja muretseda. Tung urineerida võib teie trimestrite lõikes varieeruda, aga kui teie beebi on sündinud, peaks teie aegamööda vaibuma. Nüüd on teil vaja ainult oma pisibeebi eest hoolitseda.

Related articles