Noktuuria ja öine põiepidamatus

Vajadus öösiti urineerida on paljudele tuttav, eriti vanuse kasvades, raseduse ajal või kui joome vahetult enne voodisse minekut. Mõne inimese puhul tekitab vajadus põit tühjendada ka öiseid lekkeid.

Põhjuseid, miks tekib vajadus öösiti sageli tualetti külastada (noktuuria), on palju ja teil on võimalik urineerimisvajadust vähendada. Näiteks võite une kvaliteedi parandamiseks tuua oma igapäevarutiini muudatusi või muuta oma vedeliku tarbimise harjumusi. Jätkate lugemist ja saate rohkem teada öise ärkamise kohta ning leiate nõuandeid selle vältimiseks.

Mis põhjustab öist põiepidamatust?

Vanuse kasvades muutub meie keha ja kasvab vajadus tualetti külastada. Teisisõnu on tualeti külastamine öisel ajal kord või paar täiesti normaalne. Selleks on erinevaid põhjuseid. Noorema inimese põie maht on kuni pool liitrit uriini, kuid vanuse kasvades kahaneb see number umbes poole võrra, sest põielihas nõrgeneb. Teine põhjus, miks tunneme vanuse kasvades suuremat vajadust urineerida, on meie kontraktsioonivõime vähenemine. Päevane ja öine uriini koguhulk ei muutu oluliselt, kuid uriini tootmine kasvab öisel ajal.

Rolli mängivad ka elustiili valikud, nt suures koguses vedelike joomine, mis võib teie urineerimissagedust mõjutada. Kofeiini ja alkoholi tarbimine pärast õhtusööki võivad samuti põhjustada öist urineerimisvajadust.

Noktuuriaga seotud meditsiinilised seisundid

Leidub nii tervislikke seisundeid kui ka ravimeid, mis võivad põhjustada ja suurendada öist urineerimisvajadust. Kui kahtlustate, et mingi haigus või teie ravimid võivad olla öise urineerimisvajaduse põhjustajateks, võtke ühendust arstiga. Mõnikord piisab väikesest muutusest, nt sellest, millal te oma rohtu võtate, ja kõrvalnähud vähenevad.

Mõned ravimid ja diagnoosid, mida seostatakse noktuuriaga:

  • Südame- ja neeruhaigused
  • Diabeet
  • Diureetilised ravimid

Unetus võib põhjustada noktuuriat ja öiseid uriinilekkeid

Ärkveloleku ajal toodetakse uriini rohkem. Seega inimesed, kellel esineb haigusi, mis neid ärkvel hoiavad, tunnevad suuremat vajadust öösiti tualetti külastada. Esineb mitmeid kroonilisi haigusi, nt rahutute jalgade sündroom, uneapnoe, aga ka Alzheimeri tõbi ja Parkinsoni tõbi, mis põhjustavad unetust. Paljud kroonilised haigused tekitavad ka ebamugavust ja valu, seega aitab haiguste ravi ja valu vähendamine kaasa parema une tagamisele ning vähendab öist uriini tootmist.

Mida saan öiste tualetikülastuste vähendamiseks ette võtta?

Tualetikülastuste arvu vähendamine parandab teie üldist heaolu ja aitab tagada rahuliku öise une.

Siin on mõned näpunäited, mis võivad abiks olla.

  • Vältige enne magamaminekut kohvi, tee ja alkohoolsete jookide tarbimist.
  • Käige kindlasti enne voodisse minekut tualetis ära.
  • Püüdke piirata vedelike tarbimist kaks tundi enne magamaminekut.
  • Kui teie jalad paistetavad, aitavad ravisukad ja pärastlõunane jalgade üleval hoidmine vähendada öist urineerimist, sest see aitab kehal tulla paremini toime jalgadesse pidama jäänud vedelikega.
  • Keset ööd ärkamine võib tekitada vajaduse tualetti minna. Kui kannatate eri põhjustel unetuse või öiste unehäirete all, võib nende probleemidega tegelemine noktuuriat vähendada.
  • Kasutage öiseks ajaks mõeldud pidamatuse kaitset, kui teil esineb öist lekkimist.