Mary (59) elust pidamatusega

„Nagu menopausist juba ei aitaks“

Mary lugu

„Menopaus oli niigi halb, aga kui ma hakkasin ootamatult püksi tegema, oli see täielik õudus. 
 
Püüdsin vähem vedelikku tarbida, aga see põhjustas vedelikupuudust ja peavalu. Siis loobusin kõigist väljaskäimistest, milleks kulus üle 10 minuti, mistõttu jäin täiesti üksi. 
 
Juba 20. eluaastates, pärast esimese lapse sündi, juhtus vahel, et tegin aevastades püksid märjaks. Tegin WC-paberist käepärase sideme ja püüdsin selle peale mitte mõelda – kuni see uuesti juhtus. 
 
Olin kuulnud, et sünnitus võib põhjustada „põiepidamatust“. Lihased venivad ja nõrgenevad, aga neid on võimalik uuesti tugevdada. Hakkasin siis tualetis harjutusi tegema, pissisin ja katkestasin seda korduvalt ja treenisin ka sisemisi kõhulihaseharjutusi. Mõned kuud kandsin tavalist hügieenisidet ja vahetasin seda umbes neli korda päevas. See oli kulukas, aga lõpuks sain kontrolli tagasi.
 
30 aastat hiljem, menopausi läbides tuli probleem tagasi. Seekord kodused lahendused ei aidanud ning isegi hügieenisidemetest ei piisanud.
 
Püüdsin vähem juua, aga see tekitas vedelikupuudust ja peavalud tulid tagasi. Kuna kartsin lekkeid, ei käinud ma enam nädalavahetustel sõpradel külas ega õhtusöökidel, mis tekitas üksindustunnet. Kuna pidin alati kaasas tassima varualuspesu, salvrätte, hügieenisidemeid, õhuvärskendajat, riidevärskendajat ja deodoranti ning kandma tumedaid ja laiasid rõivaid, tundsin end nagu matkasell, ehkki tegelikult läksin vaid sõbrannadega sööma.
 
Olles 35 aastat abielus olnud, hakkasin nüüd eraldi voodis magama! Lõpuks läksin arsti juurde. 
 
Ta selgitas, et võib põhjustada põiepidamatust ning on olemas lekke- ja lõhnakindlad uriinisidemed. Esimest korda neid ostes olin skeptiline, sest ka maksi-sidemetest ei olnud seni abi olnud ning need paistsid hoopis väiksemad. Aga tegelikult need tõesti töötavad ja ma tunnen end palju enesekindlamalt.
 
Muidugi eelistaksin, et mul polekski põiepidamatust, aga nüüd pean vähemalt muretsema üksnes kuumahoogude, mitte piinlike lekete pärast.“