Lähivõte naisest, kes paigaldab aluspesule pesukaitseid

Sünnitusjärgne taastumine: Juhend selle kohta, milliseid pidamatussidemeid ja -aluspesu vajate pärast sünnitust

Beebi saabumiseks valmistudes võite mõelda kõige olulisematele asjadele, mida tema eest hoolitsemiseks vajate. Samuti on oluline veenduda, et teil on olemas kõik mida vajate, et aidata end sünnitusest taastumisel. 

Siin selgitame, mida oodata – sünnitusjärgsest verejooksust põiepidamatuseni ja leketeni – ning anname nõu TENA imavate toodete kohta, mida vajate, et end taastudes mugavalt tunda.

Sünnitusjärgne verejooks

Pärast sünnitust võib sünnitusjärgne verejooks (tuntud ka kui lochia) kesta kuus kuni kaheksa nädalat. See on keha enda viis paranemiseks ja tavaliselt pole põhjust muretsemiseks. Esimestel päevadel võib tekkida tunne, et menstruaalveri on rohke, mis koosneb verejääkidest, emaka kudedest ja limast. Verejooks muutub kergemaks, erituv veri pruunikamaks ja siis lõpuks veritsus peatub. 

Kui olete aktiivne või liigute palju, võite märgata, et veritsete sagedamini. Sageli tekivad veritsused ka siis, kui tõusete püsti pärast pikka lamamist – siis võib erituda ka hüübinud vereklompe. 

See on loomulik reaktsioon ja osa paranemisprotsessist, kuid kui teil tekivad suured verehüüvised, palavik üle 38 kraadi, valu alakõhus või äkki veritsete rohkem, kui esimesel päeval pärast sünnitust, siis pöörduge kohe arsti poole.

Sünnitusjärgne uriinipidamatus

Lapse sündimise ajaks on teie elundid (sealhulgas põis ja kuseteed) kokku surutud, et teha ruumi kasvavale lapsele. , mis ümbritsevad teie kusitit, tuppe ja pärakut, on venitatud; ja ka sünnitus mõjutab oluliselt vaagnapõhja.

See võib mõneks ajaks pärast sünnitust põhjustada põiepidamatust. See võib kesta paar nädalat. Võib juhtuda, et kogete lekkeid ka pikema aja jooksul. 

Vahetult pärast sünnitust on see küllalt tavaline*: 

  • Suurema koguse uriini lekkimine pikema lamamise järgsel püstitõusmisel või kateetri eemaldamise järgselt 
  • suurenenud urineerimisvajadus 
  • vähenenud põie täitumisele viitav tundlikkus 
  • Sundinkontinents (lekked teel WC-sse)
  • Stressipidamatus (lekked köhimisel, naermisel, aevastamisel, tõstmisel jne) 
  • Passiivne uriinipidamatus (lekked, mille vallandumist te isegi ei märka) 
  • Raskused urineerimisel (uriin eraldub vaevaliselt või ei välju üldse) 
  • Urineerimiseks on vaja püsti tõusta 
Teie keha vajab paranemiseks ja kohanemiseks veidi aega – asjad peaksid uuesti paika loksuma ja õnneks saab sümptomite ennetamiseks, vähendamiseks ja ohjamiseks nii mõndagi teha. Kui aga kardate, et teil võib olla tõsisem probleem, on kindlasti hea mõte pöörduda oma arsti poole. 

Milliseid sidemeid või imavaid aluspükse pean kandma pärast sünnitust?

Selle aja jooksul on tampoonide kasutamine keelatud. Teie emaka normaalsesse suurusesse kokkutõmbumine võtab nädalaid ja tampooni kasutamine võib põhjustada bakterite sattumist organismi ning suurendada infektsiooni tekke tõenäosust. Samuti võivad teie tupes ja selle ümbruses esineda perineaalsed rebendid, mis võivad tampooni tõttu nakatuda või kahjustuda. Seega on parem kasutada sünnitusjärgseid sidemeid. Samuti on soovitatav sel ajal käia duši all, mitte vannis. 

Üks-kaks nädalat pärast sünnitust on mugav kanda sünnitusjärgseid maksimaalse imavusega aluspükse või sidemeid juhuks, kui kogete uriinilekkeid. Põie vähenenud tundlikkuse tõttu ei pruugi te tunda urineerimisvajadust. 

Teil võib tekkida kiusatus kasutada tavalisi hügieenisidemeid, kuid nende imavus ei pruugi olla piisav. Sünnitusjärgseks kasutamiseks sobivad sidemed TENA Discreet Protect+, mis on paksemad ja pikemad kui tavalised sidemed ning tähu oma pehmusele on need õrnaks kaitseks piirkonnale, mis võib veel mõnda aega valus olla. 

Vahetult pärast sünnitust võite avastada, et teil on kõige mugavam kanda imavaid aluspükse. Need toetavad kergelt kõhtu, pakkudes samal ajal suurepärase imavusega maksimaalset kaitset. TENA Silhouette Plus High Waist pidamatuse aluspesu on pehmest ja hingavast materjalist, järgib keha kuju, on kandmisel mugav ja pakub samal ajal kolmekordset kaitset lekete, lõhna ja niiskuse eest. 

Kuna verejooks ja lekked vähenevad järk-järgult, võiksite imavalt aluspesult üle minna aluspesus kantavatele pidamatussidemetele. TENA Discreet Protect+ sidemed on valmistatud pehmetest hingavatest materjalidest, mis on mugavad ning lukustavad lõhna ja niiskuse, võimaldades teil püsida kuivana kuni 12 tundi. 

Kui verejooks lakkab ja lekked muutuvad kergemaks, saate üle minna pesukaitsmetele – TENA Discreet Ultra Mini pidamatuse pesukaitse tagab tänu ainulaadsele microPROTEX™ tehnoloogiale kolmekordse kaitse lekete, lõhna ja niiskustunde eest. See on ülimalt imav ja mitte suurem kui hügieeniside. 

Kui kaua pärast sünnitust pean kandma sidemeid?

Verejooks on kõige tugevam esimese kolme kuni kümne päeva jooksul ja seejärel hakkab see vähenema. Veenduge, et teil on varuks imavad aluspüksid või sidemed, mis on sünnitusjärgse taastumise esimestel päevadel kõige mugavamad ja imavamad. 

On normaalne, et sünnitusjärgne verejooks kestab kuus kuni kaheksa nädalat. Kui verejooks väheneb, võite imavatelt aluspükstelt ja suurema imavusega sidemetelt üle minna pesukaitsetsmele

On tavaline, et veritsemine muutub aeg-ajalt tugevamaks ja siis taas nõrgemaks. Tihtipeale, kui muutute aktiivsemaks kolmandal või neljandal nädalal pärast sünnitust, võib verejooks veidi suureneda. Sel juhul võite kasutada teie vajadustele vastavaid erineva imavusega sidemeid ja pesukaitsmeid. 

Sünnitusejärgselt põie üle täieliku kontrolli taastamiseks võib kuluda paar nädalat või isegi mõned kuud. Mõnel naisel võib uriinipidamatus kesta kauem. Siiski on võimalik kaasa aidata, et olukord paraneks kiiremini.

Kuidas saada hakkama sünnitusjärgse pidamatusega

On tavaline, et naised ignoreerivad oma sümptomeid või väldivad professionaalse abi otsimist, kuid te ei pea leppima ebamugavustundega. 

Alates regulaarsetest vaagnapõhja lihaste harjutustest ja põie täielikuks tühjendamiseks aja võtmisest kuni põie treenimiseni, et tunneksite soovi harvemini urineerida – leketega toimetulemiseks ja leevendamiseks on palju võimalusi. Parimate näpunäidete ja nõuannete saamiseks vaadake meie põhjalikku artiklit.

TENA aitab teid raseduse ja sünnitusjärgsel teekonnal ning annab praktilisi nõuandeid raseduse ja sünnitusjärgse pidamatuse kohta. Kui tunnete, et vajate rohkem tuge, võtke julgesti ühendust tervishoiutöötajaga, näiteks lähima perearstiga. Meil on teie toetamiseks tohutu tootevalik – vaadake kogu tootevalikut siit

* Sünnitusjärgsed urineerimisprobleemid, september 2020, NHS