Üliaktiivse põie sündroom meestel: sümptomid, põhjused ja ravivõimalused

Kui on vaja, tuleb ära käia. Aga kas teile tundub, et käite WC-s sagedamini kui varem? Kui nii, siis te ei ole ainus. Paljud mehed elavad üliaktiivse põie sümptomitega, mis tekitavad neis piinlikkustunnet ja piiravad nende igapäevaseid tegemisi. Õnneks on olemas ravivõimalused ja elulaadi muudatused, mis võivad aidata teil üliaktiivse põie sündroomi leevendada ja olukorra taas kontrolli alla saada.

Suurenenud eesnääre, võrreldes üliaktiivse põiega

Suurenenud ei ole sama vaevus, mis üliaktiive põis. Kuid paljudel juhtudel on eesnäärme suurenemise sümptom, mis kaasneb tavapäraselt vananemisega. 
 
Teie kusiti kulgeb läbi teie eesnäärme ja kui teie eesnääre laieneb, surub see kusiti kokku, pärssides uriini voolu. See tähendab, et põis peab vastupanu ületamiseks tugevamini töötama, mis omakorda võib põie retseptorid muuta ülitundlikuks ja saata teie ajule signaale, et te peate urineerima. Urineerimistungi, mida te selle tulemusel kogete, kutsutakse üliaktiivseks põieks. See on üks mitmest võimalikust põie tühjendamisraskuste sümptomist, mida põhjustab suurenenud eesnääre. Veel sümptomeid: 
 
 • Raskused urineerimise alustamisega 
 • Uriini väljutamiseks on vaja pingutada või pressida 
 • Nõrk või katkendlik uriinijuga 
 • Vajadus päeva jooksul sageli tualetti külastada 
 • Sage ärkamine öösel urineerimisvajaduse tõttu 
 • Uriini tilkumine 

Uriinilekke muud põhjused

Ehkki suurenenud on meeste pidamatusprobleemide kõige levinum põhjus, on olemas ka mitmed muud tegurid, millega võivad kaasneda sellised sümptomid, nagu näiteks sage tualetikülastus või uriinileke. Võimalikud tegurid: 
 
 • Nõrgenenud võivad lasta uriinil jääda kusitisse, kui te urineerite. Kui te pärast seda ringi liigute, võib see väikestes kogustes lekkida, mis on tuntud kui „kusemisjärgne tilkumine”. 
 • Pingutusega kaasnev uriinipidamatus – tahtmatud uriinilekked köhimise, naermise, aevastamise või treenimise ajal – ei ole meeste puhul levinud nähtus, kuid võib juhtuda pärast eesnäärme operatsiooni, kui sulgurlihas on nõrgenenud või kahjustatud, nii et see ei suuda kusitit täielikult sulgeda. 
 • Kuseteede põletikud 
 • Krooniline kõhukinnisus 
 • Põiekivid 
 • Kompenseerimata diabeet 
 • Liikumisprobleemid (nt raskused õigeaegselt tualetti jõudmisega) 
 • Rasvumine 
 • Suures koguses kofeiini sisaldavate jookide tarbimine 
 • Teatavate, kuseteid kahjustada võivate ravimite võtmine 
 • Neuroloogilised seisundid, nagu näiteks Parkinsoni tõbi ja hulgiskleroos 
 
Vaatamata tööd, seltsielu ja rahulikku unerütmi häirivatele ebameeldivustele, peavad paljud inimesed pidamatust häbiväärseks ja ei pöördu arsti poole nõu saamiseks või sümptomitele ravi leidmiseks. Kuid te ei pea laskma oma üliaktiivsel põiel või leketel teie elu juhtida. Tõhus ravi on kättesaadav ja te saate õige nõustamise toel olukorra uuesti kontrolli alla võtta. 

Ravivõimalused

Mis tahes ravi esimene samm on alati kvalifitseeritud arsti diagnoos, kes vajab teavet teie tervisealase tausta kohta (nagu kuseteede tervis, eluviis, hetkel kasutatavad ravimid, meditsiiniline seisund ja varasemad ravikuurid). Samuti võib arst paluda teil pidada põiepäevikut, et paremini mõista teie olukorda. Sellele järgneb põhjalik füüsiline uuring, et mõista teie alumiste kuseteede ja põie tervise hetkeseisundit. 
 
Diagnoosi tulemuste põhjal soovitab arst lähtudes teie individuaalsetest vajadustest, teile sobivaid ravivõimalusi. 

Eluviisi muutmine

Kuigi te olete võib-olla kuulnud, et paljud üliaktiivse põie tõttu kannatavad inimesed saavad eluviisi muudatusi tehes leevendust, peaksite enne mis tahes muutuste ettevõtmist alati oma arstilt nõu küsima, et välja selgitada oma probleemi juurpõhjus. Ravisoovitused antakse alati individuaalsete vajaduste alusel ja asjatundlik diagnoos on kontrolli tagasivõitmise esimene samm.  
 
Arvatavasti soovitab teie arst tõepoolest eluviisi muutmist. See võib hõlmata järgmist: 
 
 

Te ei ole üksi – rääkige arstiga ja võitke kontroll tagasi

Meeste üliaktiivse põie sümptomid on üsna levinud, eriti seoses vanuse ja laienenud eesnäärmega. Ehkki nendel sümptomitel on palju põhjusi, on väljavaade enamikul juhtudel hea. Vestelge avameelselt oma arstiga täpse diagnoosi ja õige ravi saamiseks, sel viisil saate jälle oma aja ja igapäevaelu peremeheks.