Tüübid ja põhjused

Põiepidamatusel võib olla mitmeid põhjuseid. Põiepidamatuse tüübi ja põhjuse väljaselgitamine võib aidata sul jõuda õige ravimeetodini.

Sa ei ole üksi

Põiepidamatust esineb igal neljandal mehel*, mis muudab selle väga levinud nähtuseks. Loomulikult esineb meestel erinevat tüüpi põiepidamatust, aga sõltumata sellest, kas tegemist on ainult mõne tilgaga aeg-ajalt või suuremate leketega – abi ja vahendid põiepidamatuse kontrolli all hoidmiseks on igal juhul olemas.


* 2012. aastal SCA läbi viidud uuringu järgi, kus uuriti üle 40-aastaseid mehi USAs, Ühendkuningriigis, Saksamaal, Itaalias, Venemaal ja Mehhikos. Kogutud andmed ei ole avaldatud.

Muredest rääkimine

Oli hea teada, et ma ei ole üksi.

John

53

Mis põhjustab põiepidamatust?

Põie ja kuseteede normaalne toimimine eeldab aju, lihaste ja närvide koostööd, et uriin püsiks põies ning ei väljuks enne õiget aega. Takistavaid faktoreid võib olla palju.

Põiepidamatuse levinud põhjused on järgmised.

  • Ravimid, näiteks diureetikumid, võivad suurendada põiepidamatuse riski.
  • Kuseteede põletikud.
  • Eesnäärme operatsiooni tagajärjel ajutiselt nõrgenenud lihased.
  • Eesnäärme suuruse muutumine, näiteks paistes , võib takistada uriini väljumist.
  • Liigne kehakaal põhjustab täiendavat survet alakõhu- ja vaagnapõhjalihastele, mille tagajärjel tekivad lekked.
  • Diabeet ja neurodegeneratiivsed haigused (nt Alzheimeri tõbi).

Nagu näha, võib sõltuda mitmest tegurist. Seetõttu on õige ravi saamiseks oluline saada oma olukorrast täpne ülevaade. See tähendab, et tuleb saada võimalikult täpne arsti diagnoos.

Levinud tüübid

Sundinkontinents

Sundinkontinents ehk on kõige levinum põiepidamatuse tüüp. Sundinkontinentsi puhul esineb äkiline tung urineerida, mida ei suudeta kinni hoida kuni WC-sse jõudmiseni. Päevas esineb 4 kuni 8 korda urineerimisvajadust ning sellele lisandub veel mitu korda öö jooksul. Tihtipeale on see seotud suurenenud eesnäärme või eesnäärmeoperatsiooni tagajärgedega.

Stressinkontinents

Kui köhimine, aevastamine, naermine või raskete asjade tõstmine põhjustab lekkeid, võib tegemist olla stressinkontinentsiga. Seda seisundit esineb kõige sagedamini meestel, kelle eesnääret on hiljuti opereeritud.

Järeltilkumine

See tähendab seda, kui paar tilka uriini lekib pärast WC-külastamist, isegi siis, kui oled „oodanud ja raputanud“. Urineerimisjärgset järeltilkumist on kahte tüüpi, pärast seda, kui on täielikult lõpetatud ja vahetult pärast urineerimist esinev tilkumine. Urineerimisjärgne järeltilkumine tekib siis, kui põis või kusejuha ei tühjene urineerimise ajal täielikult. Selle asemel koguneb uriin põiest väljuvasse kusejuhasse. Järeltilkumise tavaliseks põhjuseks on suurenenud või nõrgenenud .

Ülevoolupidamatus

Kui esineb pidev või vahelduv uriini voolamine, võib tegemist olla ülevoolupidamatusega. Selle põhjuseks on tavaliselt mingi takistus uriini voolamisel, mis põhjustab ületäitunud põie tõttu ülevoolu ja lekkimist.

Murest rääkimine

Ma ei taha, et mu töökaaslased märkaksid WC prügikastis minu kasutatud sidemeid, seega mässin need enne äraviskamist tualettpaberisse.

Trevor,

42