Kuseteede põletik meestel

Kui tunnete pidevat urineerimisvajadust või kui on valulik, võib teil olla kuseteede põletik. Noortel meestel ei ole kuseteede põletik kuigi sage, kuid teatud tingimused ning vanusega seotud muutused võivad riski suurendada. Siit leiate mõned näpunäited, kuidas infektsiooni tuvastada ja isegi vältida.

Mis on kuseteede põletik?

Kuseteede põletikud tekivad, kui kahjulikud bakterid sattuvad kuseteedesse. Põletikke tekitavad tavaliselt meie endi bakterid, mis satuvad sinna, kuhu need ei kuulu, kõige sagedamini on selleks E. Coli bakter, mis tavaliselt elutseb soolestikus. Kuid mõnikord on põletiku põhjustajaks ka muud bakterid.

Need on põletiku tavalised sümptomid:

 • valu- ja kipitustunne urineerimisel
 • sage ja pidev vajadus tualetis käia
 • korraga vähene urineerimine
 • vere esinemine uriinis
 • tume, hägune või tugevalt lõhnav uriin
 • külmavärinad, tavaliselt ilma palavikuta
 • järsk uriinipidamatus

Tasub märkida, et mõnedel sugulisel teel levivatel haigustel võivad olla kuseteede põletikuga sarnased sümptomid.

Millised on erinevad kuseteede põletike tüübid?

Sagedaseim tüüp on põletik kusitis ja põies, mida kutsutakse alumiste kuseteede infektsiooniks või põiepõletikuks. Mõned infektsioonid võivad levida ka ülemistesse kuseteedesse – kusejuhasse ja neerudesse - seda kutsutakse ülemiste kuseteede infektsiooniks. Kui see juhtub, muutuvad sümptomid märkimisväärselt halvemaks, esineb nt seljavalu, iiveldust ja palavikku. Palavik võib olla ka märk sellest, et bakterid on levinud eesnäärmesse.

Ravimata jätmise korral võib ülemiste kuseteede infektsioon põhjustada kahju neerudele ning esineb ka risk, et põletik sattub vereringesse – seda kutsutakse urosepsiseks ning sellisel juhul on tarvis intensiivravi. Kui kahtlustate, et olete nakatunud kuseteede põletikku, peaksite õige diagnoosi ja ravi saamiseks pöörduma arsti poole. Mida varem saate abi, seda kergemini põletik kaob.

Ravi ja sümptomite taandumine

Kuseteede infektsiooni tõhusaks raviks on üldiselt antibiootikumid. Vaja on teha uriinitest, et tuvastada, millised bakterid on põletiku põhjustajad ning millised antibiootikumid on raviks kõige tõhusamad.

Mida saate sümptomite leevendamiseks teha?

 • Vedeliku rohke tarbimine aitab põiest baktereid välja uhtuda.
 • Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID*) võivad leevendada mõningaid sümptomeid nagu valu, palavik ja põletik.
 • Asetage soojenduspadi valu leevendamiseks oma alaseljale või kõhule.

Mis võib põhjustada kuseteede põletikku?

Meestel pärast 60. eluaastat täheldatakse sagedamini kuseteede põletikku nakatumist, tavaliselt on see seotud eesnäärme suurenemisega, vanusest tulenevate muutustega ja muude haigustega, mida esineb sagedamini vanuse suurenemisel. Suurenenud võib takistada uriini väljumist ja muuta põie täieliku tühjendamise raskemaks. Allesjäänud uriin võib osutuda bakteritele soodsaks kasvukeskkonnaks.

Kuidas kuseteede infektsioone vältida?

Lihtne viis kuseteede infektsioonist hoidumiseks on proovida alati oma põit täielikult tühjendada ja seega takistada bakterite levikut kuseteedes. Samuti tuleks eesnäärme suurenemine tuvastada varakult, et saada õiget ravi ja sellega tulevasi eesnäärme probleeme vähendada.

Lihtsad näpunäited kuseteede infektsiooni vältimiseks:

 • hoidke oma intiimpiirkond puhta ja kuivana
 • tarbige piisavalt vedelikku, see aitab kaasa bakterite välja uhumisele
 • eemaldage määrdunud pidamatuse kaitsetooted eespoolt tahapoole
 • Kui teil on probleeme põie tühjendamisega, oodake natuke ja muutke pärast tühjendamise lõpetamist asendit ning proovige uuesti. See võib aidata allesjäänud uriini väljutada ning vähendab infektsiooni ohtu.

 

* Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID) kuuluvad valuvaigistavate ravimite hulka, mis leevendavad valu, palavikku ja põletikku.