Eesnääre ja meestel esinev uriinileke

Kuigi eesnääre ja uriinipidamatus ei ole ,,seksikad kokteiliõhtu teemad", on tähtis teada, kuidas need teineteist mõjutavad. Pidamatusega seotud arusaamatuste vältimiseks vestlesime Sahlgrenska Ülikooli Haigla (Göteborg) uroloogia osakonna peaarsti, prof Ralph Peekeriga.

Eesnääre ja meestel esinev uriinileke

18-20-aastastel meestel kaalub eesnääre umbes 20 grammi ja on kreeka pähkli suurune. See võib suureneda kuni 500 grammini.

Eesnääre on Kreeka pähkli kujuga

Kõigepealt tähtsamad asjad. Mida te oma eesnäärme kohta teate? paikneb põie ja peenise vahel ning selle peamiseks ülesandeks on toota vedelikku, mis koos spermaga moodustab seemnevedeliku. 20. eluaastates mehe eesnääre on u Kreeka pähkli suurune ja see kaalub ~18-20 grammi.

Nagu kõrvad, nii ei lakka ka eesnääre kunagi suurenemast

Hea on teada, et eesnäärme suurenemine on normaalne nähtus. ,,Mõnel mehel suureneb minimaalselt. Teistel veidi rohkem ja mõnel oluliselt rohkem - see võib kaaluda kuni pool kilogrammi", ütleb prof Peeker. Sageli ei ole eesnäärme suurenemine märgatav. Ent mõnel mehel võib suurenenud eesnääre või eesnäärme healoomuline (beniigne) hüperplaasia (BPH) põhjustada valulikkust ja täiendavate sümptomite esinemist, sh probleem uriini hoidmisega, ebakindluse teke, uriinijoa nõrgenemine, urineerimisvõimetust või jääkuriini, mis võib viia infektsiooni tekkimiseni. Alumiste kuseteede sümptomite esinemine on üsna tavaline nähtus. See esineb umbes 25% meestest, kes on 40-aastased ja vanemad. Tänu headele ravivõimalustele ei pruugi see teie elukvaliteeti mõjutada.

Suurenenud eesnääre ei tähenda kasvaja olemasolu

Prof Peeker ütleb, et tavaline väärarvamus on, et alumiste kuseteede sümptomid on eesnäärmekasvaja sümptomid. Kuigi varaseid eesnäärmekasvaja hoiatusmärke on vähe, võivad haigused suguvõsas ja toitumisviis olla riskiteguriteks. Esimeseks kontrollsammuks on teha lihtne vereanalüüs: PSA test.
 
Huvitaval kombel areneb eesnäärmekasvaja enamikel juhtudel aeglaselt. Seepärast eelistatakse sageli aktiivset jälgimist operatiivsele ravile, mille kõrvaltoimena võib muuhulgas tekkida uriinipidamatus. , mida esineb küll sagedamini naistel, võib meestelgi olla ajutine või alaline. See võib tekkida pärast vaagnaoperatsiooni - näiteks prostatektoomia - poolt põhjustatud kõrvaltoime. Kuna operatsiooni käigus eemaldatakse kogu , võib kaasneda sulgurlihase funktsiooni häirumine ja seetõttu tekkida oht uriinilekeks. Ravimid ja operatsioonid võivad seda leevendada või tervendada. Kergema pidamatuse korral võib abi saada vaagnapõhjalihaseid tugevdavatest harjutustest​, samuti võib harjutuste tegemine parandada kontrolli põie üle ja vähendada uriinilekete esinemist. Rääkige oma arstiga, kui teil on küsimusi eesnäärme kasvaja sümptomite, uuringute või riskide kohta - see on parim viis saada hästi informeeritud. 

,,Sageli ei olegi eesnääre probleemne (probleeme põhjustav) organ"

Prof Peeker ütleb, et kuigi suurenenud võib põhjustada mõningaid urineerimisprobleeme, peame vaatama vaagnapiirkonnast kaugemale. Meestel esineva uriinipidamatuse peamise põhjuse leidmiseks peame jälgima aju tegevust. 
 
Kesknärvisüsteem reguleerib „urineerimisreflekside“ tööd ehk võimet uriini kinni pidada. Trauma, nt ajuvigastuse või insuldi, korral võib kriitilise tähtsusega ajutöö katkeda ja seetõttu võib mõnel mehel esineda uriini tahtmatut eritumist. Meestel esineb kõige sagedamini nn pakiline uriinipidamatus.  
Ent probleem ei pruugi olla seotud ainult insuldiga. Prof Peeker ütleb, et selleks võib olla väike katkestus vere ja hapniku manustamisel ajju üldise ateroskleroosi taustal. 
 
Ateroskleroos on haigus, mille korral tekib arterite jäigastumine ja ahenemine. Põhjuseks on suitsetamine, halb toitumine ja mitteaktiivne eluviis. Kuigi kliiniliselt ei ole tõestatud, et halb toitumine põhjustab uriinipidamatust, avaldab hea toitumine ja aktiivne eluviis soodsat mõju. Prof Peeker lisab, et olukord kehas paraneb kudedes toimuva hapnikuvahetuse toimel.
 
Ta soovitab mistahes sümptomi esinemise korral pöörduda arsti poole. Rääkige oma arstiga, kui teil on eesnäärme ja uriinipidamatusega seotud küsimusi.

Mõnel mehel võib eesnääre suureneda poole kilogrammini

Ralph Peeker

Professor ja peaarst

Kas teadsid ...

Igal neljandal 40-aastasel ja vanemal mehel esinevad alumiste kuseteede talitluse häiretele viitavad sümptomid

Ühel neljast

Sarnased artiklid

Pidamatus – sissejuhatus

Igal neljandal üle 40-aastasel mehel* esineb põiepidamatust, teisisõnu inkontinentsust. Parim viis lahenduse leidmiseks on teada saada, mis pidamatus on.

Vaagnapõhjalihaste harjutused

Kontrolli põie üle saab paremaks muuta õigete harjutuste abil. Vaagnapõhjalihaste harjutused, mida kutsutakse ka Kegeli harjutusteks, aitavad ära hoida, vähendada või toime tulla põiepidamatusega.