Küpsiste kasutamine

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid ning siinkohal seletame, kuidas küpsiseid kasutatakse ja kuidas saad ise määrata, kas küpsiseid hoitakse alles või kustutakse.

Mis on küpsis?

Andmeplokke, mis salvestatakse külastatavalt veebisaidilt sinu arvuti kõvakettale, nimetatakse küpsisteks.

Tegemist ei ole arvutiprogrammidega, vaid väikesemahuliste andmefailidega, mis võimaldavad veebilehtedel salvestada ja leida teavet lehekülje kasutamise kohta.

Enamik veebilehti kasutab küpsiseid, kuna need on osa vahenditest, mis aitavad interneti kasutamist kasutajate jaoks meeldivamaks muuta. Küpsised võimaldavad veebilehtedel pakkuda isikustatud teenuseid (näiteks hoida kasutajat sisselogituna, säilitada ostukorvis sinna pandud tooteid või näidata parasjagu asjassepuutuvat teavet).

Küpsiseid on erinevat liiki: ajutised küpsised (või seansi küpsised), mis brauseri sulgemisel automaatselt kustutatakse; püsivaid küpsiseid aga ei kustutata automaatselt, need säilivad seni kuni keegi need tahtlikult kustutab või kuni need aeguvad (vastavalt sellele, kuidas antud veebileht on küpsise programmeerinud). 

Kuidas küpsist kustutada?

Enamik brausereid on automaatselt seadistatud küpsiseid lubama.

Sa saad oma brauseril küpsiste kasutamise ära keelata, ent sealjuures tuleb silmas pidada, et nõnda võid ära keelata ka mitmeid veebilehe korralikuks toimimiseks vajalikke funktsioone.
Kui sooviksid küpsiste kohta üksikasjalikumat teavet saada, külasta palun veebilehte www.aboutcookies.org – see sisaldab laiaulatuslikku ja sõltumatu allika esitatud teavet selle kohta, kuidas küpsiseid brauseri sätete abil keelata ning kuidas kustutada juba arvutisse salvestatud küpsiseid.

Küpsiste kustutamiseks mobiiltelefonist loe oma seadme kasutusjuhendit.
 
TENA kasutatavate küpsiste nimekiri

Selleks, et võimaldada isikupärastatud kasutajakogemust, kasutab see veebileht küpsiseid. Iga kord, kui seda veebilehte külastad, edastatakse sinu arvutisse küpsiseid või saadakse juurdepääs olemasolevatele küpsistele. Küpsiste loendi leiad allpool.

Küpsise nimiEesmärkTüüp1./2./3. osapoole küpsisAegumistähtaeg
Küpsiste ribaKüpsiste lubamineFunktsionaalne1.1 nädal
_gaVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.24 kuud
gtm_eng_findoutVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.30 minutit
gtm_eng_askTheDoctorVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.30 minutit
gtm_eng_faqOpenVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.30 minutit
gtm_eng_videoPlayVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.30 minutit
gtm_eng_articleReadVeebilehe kasutamise analüüsJõudlus1.30 minutit
__atuvsJagamise funktsioon AddThisFunktsionaalne1.24 kuud
__atuvcJagamise funktsioon AddThisFunktsionaalne1.1 tund

AddThis – meie veebilehed kasutavad tööriista AddThis (vahend erinevate sotsiaalmeedia saitide nagu Facebook, Twitter, LinkedIn jne integreerimiseks) ning see tööriist võib salvestada sinu arvutisse mitmeid küpsiseid. Täpsemat teavet selle kohta, milliseid küpsiseid AddThis kasutab, leiad AddThis privaatsustingimustest (http://www.addthis.com/privacy/privacy-policy).
 
Äärmiselt vajalikud küpsised – need küpsised on hädavajalikud selleks, et saaksid meie veebilehel navigeerida ja kasutada selle funktsioone, nagu nt juurdepääs kaitstud aladele. Ilma nende küpsisteta ei ole võimalik tagada kasutaja poolt sisestatavate andmete alusel pakutavaid teenuseid, nagu nt ostutehingut.
 
Jõudlusküpsised – need küpsised koguvad teavet veebilehe kasutamise kohta, näiteks milliseid lehti külastatakse kõige sagedamini ning kas nendelt lehtedelt saadakse veateateid. Need küpsised ei kogu kasutaja isikut tuvastada võimaldavaid andmeid. Kõik seda tüüpi küpsiste andmed kogutakse koondatud kujul ning need on seega anonüümsed. Ainus kasutuseesmärk on veebilehe töö tõhustamine.
 
Funktsiooniküpsised – need küpsised võimaldavad veebilehel meelde jätta kasutaja poolt tehtud valikuid (näiteks nimi, keel või regioon) ja pakkuda täiustatud, isikupäraseid võimalusi. Nende küpsiste abil kogutavaid andmeid saab muuta anonüümseks ning need küpsised ei jälgi kasutaja sirvimistoiminguid teistel veebilehtedel.
 
Sihtotstarbelised ehk reklaamiküpsised – neid küpsiseid kasutatakse kasutajale ja tema huvidele paremini vastavate reklaamide pakkumiseks. Samuti kasutatakse neid nii reklaamide näitamiskordade arvu piiramiseks kui reklaamikampaaniate efektiivsuse mõõtmiseks. Neid küpsiseid väljastavad meie reklaamivõrgustikud TENA loal. Need peavad meeles, et oled veebilehte külastanud ning jagavad seda teavet teiste organisatsioonidega nagu nt reklaamijatega. Sageli on sihtotstarbelised ehk reklaamiküpsised seotud veebisaidil teiste organisatsioonide poolt pakutava funktsionaalsusega.
 
Kasutustingimustega nõustumine

Kasutustingimustega nõustudes ning samuti ka meie veebisaiti külastades ning kasutades annad automaatselt oma nõusoleku küpsiste kasutamiseks. Lisaks võid küpsiste kasutamisega nõustuda ka oma brauseri sätete abil.