Süsinikujalajälg: miks see on TENA ja teie jaoks oluline

Kordame, mida juba teame. Teame, et planeet soojeneb kasvuhoonegaaside tõttu, mida meie, inimesed, atmosfääri paiskame. Teame, et peame neid heiteid vähendama otsustavalt ja kiiresti, et vältida kliimamuutuse kõige halvemaid tagajärgi. Ja teame, et selle väljakutse ulatus nõuab enneolematut koostööd ühiskonna iga osa vahel.

Seltskonna paljad jalad ringikujuliselt rannaliival
Meie kõik peame võtma vastutuse oma heitkoguste eest. TENA tervitab seda väljakutset. Selleks, et olla osa lahendusest, peame esmalt teada saama, kui suur on meie osa probleemis. Ja probleem on palju keerulisem kui kõigest autopaagis olev kütus või seinast tuleva elektri päritolu. 
 
Siin muutubki oluliseks süsinikujalajälje idee. Meie süsinikuheide jätab planeedile jälje, nagu jalg jätab jälje maapinnale. See aitab mõõta inimese, toote või organisatsiooni praegust kogumõju kliimale. 
TENA tehasetööline pakendit sulgemas

Mida meie arvesse võtame ja mis see kõik kokku annab

Sisuliselt näitab teie süsinikujalajälg seda, kui suures koguses süsinikdioksiidi (CO2) ja muid kasvuhoonegaase te oma tegevustega aasta jooksul tekitasite. Alustuseks hõlmab see kõiki heitkoguseid, mille te tekitasite puhkusereisile lennates või elektrit tarbides. Kuid samas ka neid heitkoguseid, mis tekkisid kõigi teie tarbitud toodete ja teenustega seoses. 
 
See töötab ka meie toodete puhul. TENA toote kasutustsükkel algab loodusvarade hankimisega ja toormaterjalide valmistamisega. Järgmiseks on tootmisetapp, mille käigus töödeldakse toormaterjalid valmistooteks. Seejärel transporditakse toode kasutaja juurde ning viimaseks etapiks on see, kui tarbija toote pärast kasutamist kõrvaldab. Iga etapp hõlmab energia tarbimist, transporti ja jäätmekäitlus. Seega peame oma toote tegeliku süsinikujalajälje arvutamiseks võtma arvesse kasutustsükli iga etappi.
Jalajäljed mere ääres rannaliival

Mida see meist igaühele tähendab ja miks TENA sellesse usub

Suurbritannias oli 2017. a keskmine süsinikujalajälg inimese kohta 7,7 tonni1. See tähendab, et igaüks peaks võtma vastutuse tegevuste eest, millega nimetatud aastal inimese kohta 7,7 tonni jagu süsinikuheidet tekitati. Sama kehtib ka TENA puhul. Meie vastutame oma toodete kasutustsüklite igas etapis tekkivate heitkoguste eest.
 
Oma süsinikujalajälje vähendamisele keskendumine on aus tee tulevikku ning see on TENA jaoks prioriteet. Ausalt öeldes peame seda suurepäraseks võimaluseks. Kõigi oma tegevuste käigus ja oma toodete kasutustükli igas etapis tekkivate heidete põhjalik analüüsimine aitab meil rakendada kordades rohkem meetmeid. Iga väike samm viib meid lähemale eesmärgile.
 
 
 
1) Eurostat, kasvuhoonegaaside heitkogused elaniku kohta. Allikas https://ec.europa.eu/eurostat/
Lähivaade vanast kaalust

„Kas CO₂ pole mitte gaas? Kuidas saab gaas üldse midagi kaaluda?“

Tõsi on see, et kõikidel ainetel on mass. Ka õhupallis olev heelium pole kaaluta. Õhupall hõljub kõrgele, sest heeliumi tihedus on väiksem kui ümbritseval õhul – samamoodi jääb oksaraag vette asetades pinnale hulpima. Tõsi on, et meie peade kohal on kogu aeg tohutu massiga atmosfäär. Samamoodi, nagu ookeanisügavustes elav kala ei märka ülespoole jääva merevee massi, ei märka ka meie pea kohale jääva atmosfääri massi. 
 
Kui soovite saada ettekujutuse, kui palju ruumi võtaks üks tonn puhast CO2 gaasilises vormis2, võite ette kujutada 10 m laia ja kõrget õhupalli. Nüüd kujutage ette seitset või kaheksat ja saategi heitkoguse, mis tekib aastas iga briti kohta. Seda onumbes 21 kg päevas – piisavalt, et täita 2,8 m lai õhupall.
 
 
 
2) toatemperatuuril
Kaks inimest staadionil jooksmas ja rohelised jalajäljed üle pildi kulgemas

Saavutada tuleb palju, aga koos on see lihtsam

Kliimamuutuse halvimate mõjude vältimiseks tuleb vähendada süsinikujalajälge 2050. aastaks iga planeedil elava inimese kohta vähemalt 2 tonni võrra3. Kui meist igaüks pingutab, on see vähem kui 5,5 kg päeva kohta. Loomulikult on see teatud riikidele keerulisem kui teistele, sest kõigil riikidel pole täna samasugune süsinikujalajälg. Kuid on selge, et peame kõik andma oma panuse.
 
Samuti on selge, et süsinikujalajälje näol on tegemist meie ühise probleemiga. TENA tooteid kasutades võtate ka teie enda peale vastutuse oma jalajälje eest. Seega, kui me oleme hoolsad, olete ka teie. 
 
Just niimoodi oma tulemused saavutamegi. Vähendades enda jalajälge, ja ka teie oma, üks samm korraga.
 
 
 
3) Rootsi keskkonnakaitseamet, „Kuidas saan oma süsinikujalajälge vähendada“. Allikas  https://www.naturvardsverket.se/en/topics/climate-transition/omraden/klimatet-och-konsumtionen/how-can-i-reduce-my-carbon-footprint/
Öko toidukaubad võrkkotis valgel marmorlaual

Me kõik peame tegema muudatusi. Ja mõned meist peavad pingutama rohkem.

Vajalikud on elustiili ja tarbimise oluline muutmine4 ning on mitmeid tõhusaid samme, mida saab oma süsinikujalajälje vähendamiseks teha meist igaüks. Nendeks on fossiilkütusega autosõitude vähendamine, nutikam eluruumide kasutus, üleminek taastuvenergiale, piimatoodete ja punase liha tarbimise vähendamine ning säästvamate toodete valimine. 
 
Samas peavad meist mõned kandma suurema vastutuse koormat. Valitsused, organisatsioonid ja ettevõtted, nagu meie, peavad tegema raskema osa. TENA arvates on mitmeid häid põhjuseid, miks olla lootusrikas. 30 aasta jooksul saab saavutada tohutult, kui end kokku võtame. 
 
 
 
4) Vastavalt valitsustevahelise kliimamuutuste rühma (IPCC) 2014. a aruandele
TENA Discreet uriinipidamatuse sidemete pakend sinisel taustal ja rohelised jalajäljed kulgemas üle parema serva

Meie toodete süsinikujalajälg täna

Oleme alates 2008. a võtnud mitmeid meetmeid, et viia oma süsinikujalajälg 2030. aastaks kaks korda väiksemaks. Seni oleme graafikus. Selleks, et meie edusammud oleks võimalikult läbipaistvad, kasutame TENA toodete süsinikujalajälje andmete avaldamiseks toote keskkonnadeklaratsioone. Need on sõltumatud aruanded, mis sisaldavad teavet toote keskkonnamõjude kohta, võttes arvesse toote kogu kasutustsüklit. 
 
Näiteks meie TENA Discreet Normal sideme keskkonnadeklaratsioon näitab, et üksiku sideme süsinikujalajälg on praegu 39 g. Päeva jooksul läheb tarvis 4 sidet, mis teeb päevaseks heitkoguseks 156 g.