Uriinipidamatuse mõistmine täiskasvanutel

Uriinipidamatus on termin, mis hõlmab kõiki tahtmatuid uriinilekkeid. On mitmeid erinevaid pidamatuse tüüpe, näiteks pingutusest tingitud uriinipidamatus, segatüüpi uriinipidamatus, tungist tingitud uriinipidamatus ja muud.

Mitte kõik pidamatuse vormid ei ole samad - meeste pidamatust, naiste pidamatust, vanurite pidamatust ja laste pidamatust põhjustavad erinevad tegurid. Samuti erineb tahtmatu uriinilekke ulatus. Arst saab määrata põhjalikuma diagnoosi vastavalt pidamatuse tüübile, sagedusele ja raskusastmele. Seega, kui te kogete uriinileket, nõrka põit või muid põieprobleeme, peaksite konsulteerima arstiga.

Täiskasvanute pidamatuse erinevad tüübid

Pingutuspidamatus tähendab, et uriinileke tekib pingutusel, näiteks kui köhite, aevastate või naerate. See on kõige levinum pidamatuse tüüp naistel, kuid harvem meeste seas.
 
Tungpidamatus on , mis on seotud tungiva vajadusega urineerida. Lekke hulk varieerub väikestest tilkumistest kuni põie täieliku tühjenemiseni. Seda tüüpi pidamatuse põhjuste taga võivad peituda ka erinevad tegurid, näiteks suurenenud , kuseteede infektsioon või lihtsalt liigne vedelike tarbimine. Seetõttu on oluline, et teile pannakse õige diagnoos, et õiget ravi saada.
 
Segatüüpi pidamatus on kombinatsioon pingutuspidamatusest ja tungpidamatusest. See tähendab, et lekked võivad olla seotud nii tungi kui ka pingutusega.
 
 tekib siis, kui põis ei suuda täielikult tühjeneda ning täitub järk-järgult jääkuriiniga. Seda tüüpi probleemi kõige tavalisemaks põhjuseks on kusiti obstruktsioon, näiteks suurenenud eesnäärme tõttu. Põielihas, mis ei suuda tühjenemiseks kokku tõmmata, võib samuti olla põhjuseks, mis omakorda võib näiteks olla seotud diabeetilise neuropaatiaga. 
 
Neuroloogiline põiehäire on põhjustatud aju, seljaaju või närvide kahjustusest. Neuroloogiline põiehäire võib mõjutada patsiente, kes on saanud kahjustusi trauma, insuldi, multiplex sclerosise ja Parkinsoni tõve tõttu. 
 
Urineerimisjärgne  on tahtmatu uriini eritus kohe pärast urineerimist. See juhtub siis, kui kusitisse on veel jäänud uriini. Probleem esineb sagedamini meestel ja mõnikord saab seda vältida, pingutades lahkliha, et ülejäänud uriin saaks väljuda. Samuti võib see mõjutada naisi, kellel on nõrk lihaste toetus kusitil.
 
Funktsionaalne uriinipidamatus tähendab, et te ei jõua tualetti õigeaegselt liikumatuse tõttu. Nägemishäire, kognitiivse funktsiooni halvenemine ja piiratud liikumisvõime võivad põhjustada funktsionaalset uriinipidamatust.
 
Palun lugege lähemalt ja leidke nõuandeid TENA veebilehelt, mis teile kõige paremini sobib.
 

Naistele

Kuidas elada põieleketega?

Pruunide juustega naine kaamerasse naeratamas

Meestele

Meestele, kellel esineb põielekkeid.

TENA-Men-Lifestyle-Man-Sitting-In-Park-500x500.jpg