Mida süüa ja juua põie ning neerude tervise hoidmiseks

Toidud ja joogid, mida te tarvitate, omavad olulist mõju teie tervisele, seetõttu on tähtis oma toitumist jälgida. Siin on mõned suunised soovitatavate ja ebasoovitatavate söökide-jookide kohta, mis toetavad teie põie ja neerude tööd parimal moel.

Miks on põie ja neerude tervis nii tähtis?

Põis ja neerud teevad tihedat koostööd, et hoida teid tervena. Üks neerude tähtsatest ülesannetest on filtreerida teie verd, et eemaldada jääkained ja reguleerida soola, vee ja mineraalainete tasakaalu. Filtreeritud veri suunatakse tagasi kehasse ja jääkained viiakse uriiniga põide. Eluliselt oluline on hoida need tähtsad organid tervetena, et keha saaks jääkainetest ohutult vabaneda. Kuidas hoida need tervena? 

Veenduge, et joote piisavalt

Kindlasti on vaja juua piisavalt vedelikke, et jääda terveks. Neerude ja põie tervisele kõige kasulikum jook on vesi. Teie keha koosneb umbes 60% ulatuses veest, seetõttu ongi teil kindlasti vaja selle varu pidevalt uuendada. Kui te ei joo piisavalt vett või kui te kaotate palju vedelikku, võib vedelikupuudus põhjustada neerukivide teket. Vedelikupuudust võivad põhjustada ka intensiivne kehaline tegevus, viibimine kõrge temperatuuriga keskkonnas, oksendamine, kõhulahtisus, iiveldus, põletused või nahainfektsioonid, palavik ja diabeet koos kõrgete veresuhkru tasemetega. Kui teil esineb mõni nimetatud vaevus, on oluline veenduda, et te tarbite vajalikul hulgal vett.

Kui palju vett teie keha vajab?

Keha annab ka ise janutundega märku, kui vedelikupuudus on tekkimas ja te vajate vett. Kuid ka uriini värv viitab sellele, kas te joote piisavalt vedelikku. Selle helekollane värvus tähendab, et te joote küllaldlaselt vett, aga kui see on tumedam, võib olla tegemist vedelikupuudusega. Muudeks dehüdratsiooni tunnusteks võivad olla madalast vererõhust tingitud väsimus, peavalud, suukuivus ja muutused naha elastsuses. Te peaksite jooma umbes 6 kuni 8 klaasi vett päevas, tagamaks et saate küllaldaselt vedelikku. Kui te viibite kuumemas kliimas või treenite, tuleb teil tavalisest rohkem vett juua, sest higistamise tõttu tekib vedelikukadu. Kuid ärge sellega üle pingutage. Liiga palju vett juua ei ole samuti hea, sest see võib põhjustada pakitsuse ja sundida teid sagedamini tualetti tõttama! 

Vee joomine uriinipidamatuse korral

Kui teid vaevab uriinipidamatus, võite arvata, et peaksite jooma tavalisest vähem, kuid see mõjub tegelikult vastupidiselt. Joodava vedelikukoguse piiramine suurendab uriini kontsentratsiooni, mis võib ärritada põie sisepinda ja põhjustada pakitsuse. Ebapiisav vee joomine võib olla ka kõhukinnisuse põhjuseks, mis omakorda võib halvasti mõjuda põie kontrollimisvõimele. 

Millistest jookidest peaksite hoiduma?

Ehkki küllaldlaselt vedelikke juua on tähtis, on olemas teatavad joogid, mis mõjuvad põie ja neerude tervisele halvasti. Alkohol kahjustab neerude võimet säilitada kehas vedelike tasakaalu ja suurendab neerude koormust, seega alkohol ja neerud ei sobi hästi kokku, kui te joote liiga palju. Aeg-ajalt paari alkohoolse dringi tarbimisel ei ole tavaliselt tõsiseid tagajärgi. Põit ärritavate jookide hulka kuuluvad kofeiiniga joogid nagu näiteks kohv, tee ja energiajoogid, mis võivad põhjustada sagedast ja tungivat urineerimisvajadust. Proovige asendada oma tavaline tass kohvi hoopis kofeiinivaba kohviga ja kui te olete pigem teejooja, eelistage taime- või puuviljatee kofeiini sisaldava musta ja rohelise tee asemel. Gaseeritud joogid ei ole üldiselt kõige tervislikum valik, sest need on üsna happelised ja võivad sisaldada palju tehissuhkrut. Kui teile siiski meeldib kihisev jook, valige pigem mullivesi.  

Mis toitusid te peaksite sööma?

Tähtis on tagada tasakaalustatud toitumine, et põis ja neerud saaksid kõik vajalikud toitained. Regulaarne soolte tühjendamine on samuti tähtis, sest kui teie sooled on väga täis, survestavad need põit ja tekitavad pakitsuse. Samuti võib kõhukinnisusega kaasnev pinge nõrgestada vaagnapõhja lihaseid, mis võib põhjustada pingutuspidamatust. Terve soolestiku huvides sööge kõrge kiudainetesisaldusega toitu, mis lisab massi ning muudab teie soole sisu pehmeks ja kergemini väljutatavaks.     
 
Ülekaal võib suurendada paljude terviseprobleemide riski, sh diabeedi ja kõrge vererõhu tekke riski, mis on krooniliste neeruhaiguste kõige levinumad põhjused. Rasvunud inimestel on suurem oht neerukivide tekkeks kui neil, kes säilitavad tervisliku kaalu. Rasvumine ja diabeet on samuti levinud pidamatuse riskitegurid. Püüdke säilitada tervislik kaal - liikuge aktiivselt, sööge regulaarselt väikeseid portsjoneid. Valige tervislikud toidud, näiteks puuviljad, köögiviljad ja marjad, mis tagavad mitmekülgse menüü.   

Milliseid toitusid te peaksite vältima?

Ei saa välja tuua toitusid, mis otseselt ärritaksid põit, kuid te peaksite vältima madala kiudainete või kõrge rasvasisaldusega roogasid. Püüdke säilitada toiduga tervislik suhe selleks, et hoida oma kaal kontrolli all, aidata oma põiel ja neerudel täita oma ülesandeid kõige paremal moel. 
 
Liigne soola tarbimine võib soodustada kõrge vererõhu teket, mis on omakorda seotud südame-veresoonkonna haiguste, neeruprobleemide ja vedelikupeetusega. Kui neerud peavad tegelema soola kõrge taseme reguleerimisega, jääb sellal kehasse rohkem vedelikku, mis võib põhjustada turseid ja ebamugavustunnet. 
 
 
Selleks, et hoida oma põis ja neerud tervetena, jooge piisavalt vett, toituge tasakaalustatult ja säilitage tervislik kaal. Kui te kannatate neerude või põiega seotud probleemide all, pidage meeles, et te ei ole üksi ja need vaevused on väga levinud. Kui vajate rohkem tuge, pöörduge julgesti oma arsti poole.  

Naistele

Kuidas elada põieleketega?

Pruunide juustega naine kaamerasse naeratamas

Meestele

Meestele, kellel esineb põielekkeid.

TENA-Men-Lifestyle-Man-Sitting-In-Park-500x500.jpg