Kuseteede põletik ja pidamatus

Kas teadsite, et kui teil on , on teil ka suurem risk nakatuda kuseteede põletikku? Selleks on palju põhjuseid, kuid hea on teada, et põletiku ennetamiseks on teil võimalus midagi ette võtta.

Mis on kuseteede põletik?

Kuseteede põletikud tekivad, kui ohtlikud bakterid sattuvad kuseteedesse ja põhjustavad infektsiooni. Enamikul juhtudest tulevad bakterid, mis sattuvad alumistesse kuseteedesse, meie endi kehadest.
 
Kuseteede põletikku võivad põhjustada mitmed erinevad bakterid, kuid kõige sagedamini on selleks E. Coli bakter, mis tavaliselt elutseb soolestikus ja võib nakatada kuseteed, kui kusiti puutub kokku väljaheitega. Kuid mõnikord on põletiku põhjustajaks ka muud bakterid. 
 
Millised on kõige sagedasemad põiepõletiku sümptomid?
 • Valu- või kipitustunne urineerimisel 
 • Sage ja pidev vajadus tualetis käia 
 • Igal urineerimisel eritub väike kogus uriini 
 • Vere esinemine uriinis 
 • Tume, hägune või tugevalt lõhnav uriin 
 • Külmavärinad, tavaliselt ilma palavikuta 
 • Järsk uriinipidamatus 

Mis on vahet alumiste kuseteede põletiku ja ülemiste kuseteede põletikul?

Kõige sagedasem kuseteede põletiku tüüp on alumiste kuseteede põletik, kui bakterid on nakatanud kusitit ja põit. Eriti nakatamisvõimelised bakterite tüved levivad ravimata jätmise korral edasi kusejuhadesse ja neerudesse, põhjustades ülemiste kuseteede põletikku. Sümptomid muutuvad siis märkimisväärselt halvemaks, esineb nt seljavalu, iiveldust ja palavikku. Selline infektsioon võib potentsiaalselt kahjustada neere või põhjustada isegi neerupuudulikkust. Ravimata jätmise korral võib tekkida urosepsis, kui infektsioon sattub vereringesse. Selline seisund vajab intensiivravi.

Kas sümptomid on alati samad?

Mõnedel vanuritel, kellel on madal immuunreaktsioon või melliitdiabeet, võivad olla väga ebamäärased ja pealtnäha seostumatud sümptomid. Sellisteks sümptomiteks võivad olla nende seisundi üldine nõrgenemine, segadustunne, iiveldus, peapööritus, järsk pidamatuse tekkimine või pidamatuse süvenemine. On oluline teada, mis on nende konkreetsete inimeste puhul normaalne seisund ja tuvastada igasugused muutused nende seisundis kiire diagnoosi panemiseks ja ravimiseks.

Seisundid, mida võib kuseteede põletikuga segamini ajada

Asümptomaatiline bakteriuuria, mida kutsutakse ka „sõbralikuks“ bakteriks, kuseteedes on ohutu seisund, mis ei vaja antibiootilist ravi. Need bakterid ei ilmuta mingeid sümptomeid, välja arvatud mõnedel inimestel võib selleks olla tugevalt lõhnav uriin. See tähendab, et positiivne uriiniproov (nitrit ja/või leukotsüüdid) ei tõesta, et inimesel on tekkinud kuseteede põletik, kui muud sümptomid puuduvad. 
 
Vedelikupuudus võib samuti põhjustada tumedat, hägust ja lehkavat uriini. Seetõttu veenduge, et tarbite piisavalt vedelikke.

Kes on riskigrupis?

Kuseteede põletik võib tekkida ükskõik kellel mistahes vanuses, kuid teatud rühmad on suuremas riskigrupis.
 
Peamine põhjus, miks naised on kuseteede põletikule vastuvõtlikumad, peitub naiste anatoomias. Naiste kusiti on lühem kui meestel ning asub päraku lähedal, kust bakterid võivad sattuda kuseteedesse. Naistel väheneb ka vanusega naissuguhormoonide tase. See põhjustab kuseteede seinte õhenemist ja kuivust. Kaitsva limaskesta ehk mukoosa happelisus väheneb samuti, mis vähendab selle võimet põletikuga võidelda. Seetõttu soovitatakse kuseteede põletiku ennetamiseks naissuguhormooniravi.
 
Teine näide inimestest, kes võivad kergemini nakatuda kuseteede põletikku, on vanurid, inimesed, kellel on melliitdiabeet, inimesed püsikateetriga ning hooldushaigla patsiendid ja tavapatsiendid. 
 
Lisaks võib suutmatus põit täielikult tühjendada suurendada kuseteede põletikku nakatumise riski, sest bakterid võivad uriinijäägis paljuneda. Uriinijääki põhjustavad mitmed tegurid, sealhulgas kõhukinnisus, väljutamise takistused suurenenud eesnäärme tõttu või prolaps, selgroovigastus ja närvikahjustus, mis segab kuseteede normaalset toimimist. 

Kas leidub seos pidamatusega?

Uriinipidamatus võib tekkida igas eas, kuid seda esineb sagedamini vanemas eas ning seoses teiste haigustega. Seetõttu on tavaline, et uriinipidamatusega inimestel on lisaks muud terviseprobleemid, mis suurendavad kuseteede põletikku nakatumise riski. Mõned näited on sealhulgas suutmatus oma põit täielikult tühjendada, vähenenud immuunkaitse funktsioonid ja kroonilised haigused. Roojapidamatus on veel üks faktor, mis suurendab kuseteede põletikku nakatumise riski.  

Kuidas kuseteede põletikku ennetada?

Ennetamisel on kõige tähtsamaks viisiks hoida oma intiimpiirkond puhta ja tervena, nii et see suudaks ennast ise infektsiooni eest kaitsta. Jooge piisavalt vedelikke bakterite väljauhumiseks! Lõpetuseks veenduge, et tühjendate põie täielikult, sest bakterid võivad uriinijäägis paljuneda. 
 
Mõned näpunäited kuseteede põletiku vältimiseks:
 • Hea hügieen on lihtsaim viis ennetada kuseteede põletikku
 • Pühkige pärast tualeti kasutamist end eest tahapoole, vältimaks bakterite kandumist kuseteedesse. 
 • Eemaldage määrdunud pidamatuse kaitsetooted eespoolt tahapoole 
 • Vältige genitaalpiirkonna ülepesemist või tugeva pesuvahendi kasutamist - see võib põhjustada mikrofloora tasakaalu häiritust ja selletõttu tekitada ärritust.
 • Kasutage tundliku naha puhastamiseks TENA pesukreemi ja kaitseks TENA Barrier kaitsekreemi
 • Kuivatage hügieenitoodete vahetamisel nahka, sest bakterid paljunevad paremini niiskes keskkonnas.
 • Veenduge, et tarbite piisavalt vedelikke. 
 • Kui teil on põie täieliku tühjendamisega probleeme, veenduge, et istute õiges asendis, kergelt ette nõjatudes, jalad asetatud põrandale või jalapingile. Võite proovida ka mõned korrad üles tõusta ja uuesti istuda, et kõik tilgad välja saada.
 • Kasutage kuiva pealispinnaga kõrge kvaliteediga hingavast materjalist valmistatud TENA pidamatuse tooteid 
 • Sageli soovitatakse kuseteede põletiku ennetamiseks vaginaalset östrogeenravi

Naistele

Kuidas elada põieleketega?

Pruunide juustega naine kaamerasse naeratamas

Meestele

Meestele, kellel esineb põielekkeid.

TENA-Men-Lifestyle-Man-Sitting-In-Park-500x500.jpg