Mida peaks teadma kusepeetusest

Kusepeetus (uriinipeetus) tähendab, et kusepõis ei tühjene korralikult või ei tühjene üldse. Terve kusepõis on pärast urineerimist täiesti tühi (normaalne on alla 50 ml). Kusepõie tühjendamiseks tõmbuvad põielihased kokku ja kusitit ümbritsevad lihased lõtvuvad. Aga kui põielihased on nõrgad või kui kuseteedes on uriinivoolu takistav ummistus, ei saa põis täielikult tühjeneda ja sinna jääb jääkuriini. See võib põhjustada mitmesuguseid sümptomeid, näiteks sagedat urineerimist, uriinijoa nõrgenemist ja tunnet, nagu põis ei tühjeneks täielikult.

Mida tähendab jääkuriin põies?

Jääkuriin jääb kusepõide siis, kui põie loomulik tühjenemine on takistatud. Jääkuriini tõttu on bakteritel ja muudel haigustekitajatel põies lihtsam pesitseda ja paljuneda. See suurendab kuseteede põletike riski.

Millised on jääkuriiniga kusepeetuse sümptomid?

Äärmuslikel juhtudel on võimatu. Seda nimetatakse ägedaks kusepeetuseks ehk ägedaks uriinipeetuseks ja see vajab kiiret ravi. Sümptomiteks on äkki tekkinud võimetus urineerida (isegi siis, kui põis on täis) ning tugev ebamugavustunne või valu. Kui inimene õigeaegselt ravi ei saa, võib jääkuriin liikuda kusepõiest tagasi neerudeni ja tekitada neerukahjustuse. Äge kusepeetus võib olla isegi eluohtlik. Ägeda kusepeetuse korral on kiiresti vaja arstiabi ja tavaliselt tuleb põis tühjendada kateetri abil. Niisiis, kui märkate mõnda eelnimetatud sümptomit, pidage kohe nõu arstiga.  
 
Krooniline kusepeetus tavaliselt valu ei põhjusta.
 
See häire kujuneb välja ja süveneb aegamööda. Põie võime urineerimise ajal täielikult tühjeneda halveneb järk-järgult. Mida rohkem jääkuriini põide jääb, seda suuremaks see venib. See võib põhjustada ebamugavustunnet ja teisi sümptomeid. Kui põis on ületäitunud, venib see välja ja põie sulgurmehhanism ei pea tekkinud survele vastu – nii tekivad uriinilekked. Tilkumine või sage urineerimisvajadus võivad olla ülevoolupidamatuse sümptomid.
 
Jääkuriiniga kroonilise kusepeetuse sümptomid võivad inimesiti erineda. Need võivad olla näiteks järgmised.
 • Sage urineerimine (rohkem kui 8 korda ööpäevas)
 • Tunginkontinents – äkiline kiireloomuline urineerimisvajadus, on võimalik, et õigeaegne WC-sse jõudmine alati ei õnnestu
 • Äkiline ja kiireloomuline urineerimisvajadus, millega kaasneb tunne, et põis on täis, aga uriini eritub väga vähe
 • Tunne, et on vaja minna WC-sse, kuigi alles sai käidud
 • Rohkem kui kaks öist ärkamist WC-s käimiseks
 • Raskused urineerimise alustamisega
 • Nõrk või katkendlik uriinijuga
 • Tilkumine
 • Ebamugavus- või survetunne alakõhus
 • Teadlik pingutus või pressimine põie täielikuks tühjendamiseks
Mõlema kusepeetuse vormi korral on vaja arstiabi. Ägeda vormi puhul ei olegi muud võimalust, kui minna kiiresti arsti juurde. 

Mis põhjustab kusepeetust ehk uriiniretentsiooni

Kusepeetus võib tekkida järgmistel põhjustel:
 • kusiti ummistumine (nt prolapsi või suurenenud eesnäärme tõttu) 
 • põielihaste nõrgenemine (nt närvikahjustuse või -haiguse või ravimite kõrvaltoime tõttu)

Erinevad põhjused naistel ja meestel, sealhulgas eakatel

Kusepeetust esineb sagedamini meestel. Seda seepärast, et suurenenud võib uriinivoolu ja seega ka põie täielikku tühjenemist takistada. Naistel võib nõrgenenud, väljaveninud või kahjustatud tugikudede tõttu tekkida põie prolaps (tsüstotseele ehk kusepõie väljasopistumine tuppe) ja põie väärasend. Raske kusepõie väljasopistus võib põhjustada kuseteede sulgumist. Sünnituse ajal võib tekkida ajutine kusepeetus. Probleemide ärahoidmiseks kontrollib ämmaemand, kas põis tühjeneb korrapäraselt. 
 
Paljudel vanematel inimestel on põielihased nõrgenenud. See raskendab urineerimist ja neil ei õnnestu põit täielikult tühjendada. Vanematel kui 65-aastastel inimestel on tavaliselt lubatav jääkuriini kogus alla 100 ml. Nooremate inimeste puhul on see ebanormaalne. 
 
Põie tühjenemine võib olla takistatud ka põie- või neerukivide tõttu, mis kusitisse või põide kinni jäävad ja uriinivoolu blokeerivad. Tavaliselt tekitab kivide liikumine valu alakõhus ja neerude piirkonnas ning on seepärast kiiresti diagnoositav. Sulgumine võib olla seotud ka kusiti ahenemisega (kusitiahend ehk ureetra striktuur), mis võib olla kaasasündinud või tingitud sagedast kusepõie kateetri kasutamisest.

Neurogeensed põiehäired

Kui põietegevust juhtivad närvid on vigastuse või haiguse tõttu kahjustatud, võib kontroll põie üle häiruda ja tekkida kusepeetus. Raskusi põie tühjendamisel ja seega jääkuriini kogunemise riski võivad põhjustada näiteks diabeet, hulgiskleroos või seljaajuvigastus.

Ravimid ja operatsioonid

Mõned haiguste raviks kasutatavad ravimid võivad avaldada kõrvaltoimeid põiele ja mõnikord põhjustada kusepeetust. Kusepeetus võib tekkida ka seoses operatsiooniga. Meditsiinitöötajad peavad alati pärast operatsiooni kontrollima, kas põis tühjeneb korralikult. See on vajalik, kuna valuvaigistid võivad avaldada põiele sellist mõju, mis raskendab selle tühjenemist. Seda tüüpi operatsioonijärgne kusepeetus võib probleeme tekitada eelkõige juhul, kui tilkinfusiooniga on organismi üle kantud suures mahus vedelikku, aga ravimite tuimastava toime tõttu ei tunne inimene urineerimisvajadust.

Kusepeetuse ehk uriiniretentsiooni diagnoosimine ja ravi

Jääkuriini olemasolu diagnoositakse kas kusepõie kateteriseerimise teel või näiteks põie ultraheliuuringul, mis näitab urineerimisjärgse jääkuriini suurenenud mahtu. Seejärel võib osutuda vajalikuks ummistuse kõrvaldamise protseduur.  Sobiva ravimeetodi valib arst konkreetse põhjuse järgi. Näiteks kui mehel on suurenenud , on kõige parem teha operatsioon eesnäärme vähendamiseks, aga võidakse määrata ka ravimid. Kuseteede kivid ja muud taolised takistused tuleb eemaldada, prolapsi korral tehakse korrigeeriv operatsioon. Sageli soovitatakse vaagnapõhja nõrgenemise ja vaagnaelundite väljalange ehk prolapsi ennetamiseks teha vaagnapõhjalihaste harjutusi. Mõnikord on abi tehnikast, mida nimetatakse vahelduvaks kateteriseerimiseks. See tähendab korrapärast põie kunstlikku tühjendamist ühekorrakateetri abil.

TENA pakub vajalikku tuge

Kusepeetuse ja jääkuriini kogunemise raviks on mitu võimalust. Kuid alati ei ole võimalik seda täielikult välja ravida ning põhjustest ja sümptomitest täielikult vabaneda. Arst aitab teid ja koos leiate kindlasti parima lahenduse, mis teile igati sobib. TENA tooted on abiks inimestele, kellel esineb uriinilekkeid. Nii saavad ka võimaliku uriinipidamatusega inimesed nautida endist elukvaliteeti.

Läbi vaadanud Josefine Grandin, piirkonnaõde, uroterapeut, 26.02.2020

<< Tagasi toodete juurde