Millised on põiepidamatuse tüübid?

Inkontinents ehk pidamatus võib avalduda erinevalt. Ükskõik millist tüüpi pidamatus sinu lähedasel on, tähtis on meeles pidada, et õigete toodete kasutamisel saab sellega edukalt toime tulla. Kõige tavalisemad pidamatuse tüübid on stressinkontinents ja sundinkontinents ning sageli võivad need kaks esineda ka koos. Järgnevad küsimused aitavad sul selgusele jõuda, millise pidamatuse tüübiga on tegemist.

Räägi meile oma olukorrast lähemalt, vastates sellele kiirele küsitlusele

Kuidas lähedastega on lihtne põiepidamatusest rääkida?Saada

Kas sinu lähedane ei ole võimeline tualetti minema või ei jõua sinna õigeaegselt?

Funktsionaalne inkontinents tähendab liikumisvõimetuse või psüühilise haiguse, näiteks dementsuse või Alzheimeri tõve tõttu tualetti õigeaegselt mittejõudmist. Kui sinu lähedane on voodihaige, ratastoolis või ei suuda kõrvalise abita liikuda, siis võib tal olla seda liiki pidamatus.

Kas tal on esinenud närvikahjustusi?

Teatud haigused, nagu Alzheimeri tõbi, Parkinsoni tõbi, insult, diabeet või Sklerosis Multiplex, võivad põhjustada neuroloogilisi põiehäireid. Põhjuseks on see, et aju ei registreeri signaale, mis käsivad urineerida.

Kas ootamatud uriinilekked on põhjustatud füüsilisest pingutusest?

Stressinkontinents (ingl stress urinary incontinence, SUI) esineb siis, kui uriinilekked tekivad tahtmatult füüsiliste pingutuste korral, nagu köhimine, aevastamine, naermine, kehaline tegevus või raskete asjade tõstmine. Tavaliselt on tegemist väikeste uriinikogustega, kuid uriini võib lekkida ka suuremas koguses. Sellist tüüpi põiepidamatust esineb sagedamini naistel.

Kas tal tekib ootamatu ja kontrollimatu tung urineerida?

Siis on ilmselt tegemist sundinkontinentsiga (ingl urge urinary incontinence, UUI). Sundinkontinents esineb siis, kui põis tühjeneb vaatamata pingutusele mitte urineerida. See on põhjustatud ajust lähtuvate signaalide ja põie tegevuse lahknemisest. Sundinkontinents võib põhjustada küllalt suuri uriinilekkeid ja suurenenud urineerimissagedust. Sundinkontinents on sagedasti esinev pidamatuse tüüp meestel. Tavaliselt on see seotud suurenenud eesnäärme või eesnäärmeoperatsiooniga. Kuid sundinkontinentsi esineb ka naistel.

Kas tal esineb rohkem kui üht tüüpi pidamatust?

Segatüüpi inkontinents on kahe või enama pidamatuse tüübi kombinatsioon. Mõnel inimesel esineb näiteks stress- ja sundinkontinentsi kombinatsioon. Sellisel puhul tuleb tegeleda esialgu tüübiga, mis on domineeriv.

Kas tal esineb pärast urineerimist järeltilkumist?

Ülevooluinkontinents tekib meestel siis, kui põis ei tühjene täielikult, uriin jääb kusitisse ja hakkab välja tilkuma. See on tavaliselt põhjustatud takistusest, nagu väljaheite peetus, suurenenud eesnääre, närvikahjustus või kusiti väärareng.

Kas tal on esinenud roojapidamatust?

Roojapidamatus on tahtmatu roojamine. Roojapidamatuse põhjusteks on kõhukinnisus või kõhulahtisus, päraku sulgurlihaste või päraku kahjustus, päraku roojamahutavuse vähenemine või vaagnapõhjalihaste funktsionaalne häire.

Kui sinu lähedasel on roojapidamatus, pead selle suhtes arstiga nõu pidama.

Nüüd, kui tunned pidamatuse kõiki tähtsamaid tüüpe, soovid kindlasti teada, mida saad  oma lähedase elu võimalikult mugavaks muutmiseks teha. Selleks vaata rubriiki Mida saate teha.

Kui ükski ülaltoodud pidamatuse tüüpidest ei sobi kokku sinu lähedase seisundiga, soovitame sul pöörduda arsti poole, kes tema seisundit isiklikult hindab.