Millised võivad olla pidamatuse põhjused naistel?

Nõrgenenud vaagnapõhjalihased

Põit ja selle väljavooluava toetab ja hoiab paigal lihastest tugi (vaagnapõhjalihased), mis hoiavad põie suletuna. Vananedes muutuvad lihased nõrgemaks ja kui need lihased kaotavad oma tugevuse ning elastsuse, võivad isegi tavalised tegevused, nagu naermine või köhimine, lekkeid põhjustada. See on naiste põiepidamatuse kõige sagedasem põhjus.

Menopaus

Menopausi ajal toimuvad organismis füüsilised ja hormonaalsed muutused. Oluliselt väheneb östrogeeni tootmine ja sellest tingituna muutub põie ja kusejuha seina limaskest õhemaks ja vähem elastsemaks. Nii väheneb vaagnapõhjalihaste verevarustus ja nende funktsioneerimine muutub nõrgemaks. See on aga üheks põiepidamatuse tekke põhjuseks.

Vähenenud liikumisvõime

Liikumisvõime vähenemine võib soodustada pidamatuse teket, kuna takistab inimesel õigeaegselt oma põie vajadustele reageerimist.

Psüühiline haigus

Kui hooldad kedagi, kes on psüühiliselt haige, võib juhtuda, et ta lihtsalt ei mõista vajadust urineerida või roojata või ei reageeri oma haiguse tõttu nendele aju signaalidele.

Diagnoosid 

Teatud haigused, eriti sellised, mis kahjustavad peaaju või närvisüsteemi (Alzheimeri tõbi, Parkinsoni tõbi, dementsus, ajukahjustus jt) võivad pidamatust põhjustada. See on tingitud sellest, et ajust lähtuvad närviteed on kahjustunud. See võib põhjustada ka roojapidamatust. Ka diabeet ja/või insult võivad uriinipidamatust põhjustada.

Retseptiravimid

Pidamatus võib olla teatud ravimite põhjustatud kõrvalnäht. Kui sinu lähedane on hakanud hiljuti uut ravimit võtma ning see on kokku langenud pidamatuse tekkimisega, võiks lasta arstil ravi üle vaadata. Mõnikord saab ravimeid muutes või annust vähendades pidamatusprobleeme vähendada või hoopis ära hoida. 

Kuseteede nakkused

Kuseteede nakkused võivad põhjustada põie ülitundlikkust. Sümptomid hõlmavad kusemispakitsust, sagedast põietühjendamist päeval ja öösel (või väikestes kogustes) ja võimetust õigel ajal tualetti jõuda. Samuti valulikku urineerimist. 

Kõhukinnisus

Kõhukinnisus on üks kõige sagedasem roojapidamatuse põhjus. Krooniline kõhukinnisus võib viia selleni, et roojamassi peetus pärakus on liiga suur ja seda ei saa väljutada. Selle tulemusena venivad pärakulihased ja sooled välja ning muutuvad lõpuks nõrgaks. Vedel väljaheide võib kõvast väljaheitest mööda pressida ja välja lekkida ning roojapidamatust põhjustada.

Rasvumine

Kui hooldatav on ülekaaluline, võib see alakõhule ja vaagnalihastele täiendavat survet avaldada ning uriinilekkeid põhjustada.

Suitsetamine

Suitsetaja köhimine võib olla lekete kaudne põhjus, peamiselt köhimise sageduse ja ebanormaalse ägeduse tõttu tekitatud lisakoormusega vaagnapõhjalihastele. Teiseks teguriks on suitsetajate puhul veresooni ahendavate vereringehaiguste suurenenud risk ja sellega seoses võimalik diureetikumide tarvitamine, mis samuti lekete esinemise tõenäosust suurendavad.

Kui sa ei ole oma lähedase pidamatuse tekke põhjuses kindel, loe rubriike põhjused ja tüübid.