Millised võivad olla pidamatuse põhjused meestel?

Ssuurenenud või kirurgiliselt eemaldatud eesnääre

Kõige sagedasem põiepidamatuse sümptom meestel on pidev järeltilkumine. See on sageli põhjustatud suurenenud eesnäärmest, mis takistab põie täielikku tühjendamist. Suurenenud eesnääre võib põhjustada ka sundinkontinentsi ehk „äkilist vajadust urineerida”

Eesnäärmeoperatsioon võib põhjustada lihaste ajutist nõrgenemist või kahjustusi, tekitades stressinkontinentsi (tahtmatud lekked naermisel, köhimisel või teatud füüsilise tegevuse sooritamisel). Mõnikord saavad närvid ja lihased operatsiooni ajal kahjustada, mis võib tekitada püsivamaid probleeme.

Vähenenud liikumisvõime

Mõnikord on põhjuseks lihtsalt inimese füüsiline seisund (liikumisraskused). Samuti võib vanadusest tingituna olla häiritud põiest ja soolest tulevatele signaalidele reageerimine.

Psüühiline haigus

Kui hooldad kedagi, kes on psüühiliselt haige, võib juhtuda, et ta lihtsalt ei mõista vajadust urineerida või roojata või ei reageeri oma haiguse tõttu nendele signaalidele.

Diagnoosid

Teatud haigused, eriti sellised, mis kahjustavad peaaju või närvisüsteemi (mäiteks Alzheimeri tõbi, Parkinsoni tõbi, dementsus, ajukahjustus jt) võivad pidamatust põhjustada. See on tingitud sellest, et ajust lähtuvad närviteed on kahjustunud. See võib põhjustada ka roojapidamatust. Ka diabeet ja/või insult võivad pidamatust põhjustada.

Retseptiravimid

Põiepidamatus võib olla teatud ravimite põhjustatud kõrvalnäht. Kui su lähedane on hakanud hiljuti võtma uut ravimit ning see on kokku langenud pidamatuse tekkimisega, võiks lasta arstil ravi üle vaadata. Mõnikord saab ravimeid muutes või annust vähendades pidamatusprobleemi leevendada või hoopis ära hoida.

Kuseteede nakkused

Kuseteede nakkused võivad põhjustada põie ülitundlikkust. Sümptomid hõlmavad kusemispakitsust, sagedast põietühjendamist päeval ja öösel (või väikestes kogustes) ja võimetust õigel ajal tualetti jõuda. Sageli on selle puhul urineerimine valulik.

Kõhukinnisus

Kõhukinnisus on üks kõige sagedasem roojapidamatuse põhjus. Krooniline kõhukinnisus võib viia selleni, et roojamassi peetus pärakus on liiga suur ja seda ei saa väljutada. Selle tulemusena venivad pärakulihased ja sooled välja ning muutuvad lõpuks nõrgaks. Vedel väljaheide võib kõvast väljaheitest mööda pressida ja välja lekkida ning roojapidamatust põhjustada.

Nõrgenenud vaagnapõhjalihased

Põit ja selle väljavooluava toetab ja hoiab paigal lihastest tugi (vaagnapõhjalihased), mis hoiavad põie suletuna. Vananedes muutuvad lihased nõrgemaks ja kui need lihased kaotavad oma tugevuse ning elastsuse, võivad isegi tavalised tegevused, näiteks naermine või köhimine, lekkeid põhjustada.

Rasvumine

Kui hooldatav on ülekaaluline, võib see alakõhule ja vaagnapõhjalihastele täiendavat survet avaldada ning uriinilekkeid põhjustada.

Suitsetamine

Suitsetaja köhimine võib olla lekete kaudne põhjus, peamiselt köhimise sageduse ja ebanormaalse ägeduse tõttu tekitatud lisa survega vaagnapõhjalihastele. Teiseks teguriks suitsetajate puhul on veresooni ahendavate vereringehaiguste suurenenud risk ja sellega seoses diureetikumide tarvitamine, mis samuti lekete esinemise tõenäosust suurendavad.

Kui sa ei ole oma lähedase pidamatuse tekkepõhjuses kindel, loe rubriike Põhjused ja Tüübid.