Teistest sõltumatud patsiendid

Minu hooldatav suudab end ise pesta ja riietada. Lihtsalt mõnikord ei suuda ta oma põit kontrollida.

Ära dramatiseeri olukorda üle

Muidugi võib see Sinu lähedasele piinlikkust valmistada, kui ta enese üle kontrolli kaotab ja äpardused juhtuvad, kuid see ei tohiks põhjustada tema eemaldumist sotsiaalsetest kontaktidest ja toimingutest ega vähendada tema elurõõmu. Aus ja mõistev olukorrast rääkimine aitab aru saada, et pidamatus ei pea elu kuigi palju muutma ning õigete toodete ja näpunäidete abil võivad nad edaspidigi normaalset sotsiaalset elu elada. Nad ei pea tundma hirmu piinlikesse olukordadesse sattumise ees.

Kinnita, et ta ei ole ainuke inimene, kellel on pidamatus

Põiepidamatust esineb tegelikult väga sageli. Seda kogeb oma elu mingis etapis iga neljas naine ja iga kaheksas mees. Naistel on pidamatuse esinemine sama sage kui heinapalavik. Sellel on palju põhjusi ja seda esineb nii noortel kui ka vanadel.

Ehk aitab positiivsete tulemuste saamiseks mõnedest lihtsatest eluviisi muudatustest

Vedelike tarbimine

Sinu lähedasel võib pidamatuse esinemisel tekkida kiusatus vedelike tarbimist vähendada, kuid see võib uriini kontsentratsiooni muuta. See omakorda ärritab põit ja muudab selle veel aktiivsemaks. Julgusta teda jooma, kui tal tekib janu. See peaks olema piisav, et hoida uriin õiges konsentratsioonis ja kahvatukollakana. Nagu arvata, suurendab liigne vedelikutarbimine lihtsalt vajadust urineerida, seega püüa hoida normaalset tasakaalu.

Pea meeles, et mõnedl joogid on diureetilise toimega

Muidugi ei taha Sa piirata oma lähedase lõbustusi, kuid pea meeles, et kofeiin, alkohol ja gaseeritud joogid on diureetikumid, mille tarbimisel sageneb urineerimise vajadus.

Tehke õige keskkonna loomiseks koostööd

Vannitoale peab olema vaba juurdepääs, et inimene saaks vajaduse korral kiiresti tualetti jõuda. Eelistada võiks riideid, mida saab vajaduse korral kergesti eemaldada, nagu laiad seelikud ja krookpaelaga püksid. Suureks abiks võib olla ka hoolealusele isikliku pesukorvi andmine, nii saab ta oma pesu ühes kohas hoida ja rohkem kontrollitunnet omada. Paiguta vannituppa või magamistuppa kaanega kast, kuhu saab kasutatud hügieenitooteid panna. 

Välja minnes võta vajalikud tooted kaasa

Veendu, et tal on kotis või taskus varuks side või mähe ja kilekott kasutatud toote pakendamiseks. Vali rongis ja mujal tualeti lähedal paiknev istekoht ning veendu, et auto- või bussijuht plaanib pikematel reisidel regulaarselt tualetipeatusi teha.

Vaagnapõhjalihaste harjutused

Kui Sinu lähedasel on sterssinkontinents, võivad vaagnapõhjalihaste harjutused olla suureks abiks. Seda liiki füsioteraapiat loetakse üldiselt stressinkontinentsi esimeseks raviks. Korrapäraste ja õigete vaagnapõhjalihaste harjutustega saab kuni 70% kerge ja keskmise pidamatuse juhtudest 3–6 kuu jooksul oluliselt lekete esinemise sagedust vähendada või isegi pidamatusest lahti saada. Toime püsimiseks peab harjutusi ka tulemuste saavutamisel jätkama. Harjutused aitavad taastada kontrolli kusitit suletuna hoidvate lihaste üle. Alustada ei ole kunagi liiga hilja – oma sümptomeid on leevendanud isegi 70-ndates ja 80-ndates eluaastates inimesed.

Meditsiiniseadmed

Kõige sagedamini kasutatavad meditsiinilised abivahendid on spetsiaalselt põiepidamatuse hoolduseks välja töötatud sidemed ja mähkmed.
Spetsiaalsed sidemed ja mähkmed on mõeldud kasutamiseks meeste ja naiste kergest kuni raske pidamatuseni ning need on saadaval erinevate suuruste ja erineva imavusvõimega. On erinevad mudelid, mis sobivad erinevate vajaduste ja eluviisidega. Sidemetel ja mähkmetel on lõhnakontrollsüsteem, mis takistab ebameeldiva lõhna teket. Nii ei pea pidamatusega lähedane sõprade külaskäigu või küllakutse korral reetlike lõhnade ega märgade laikude pärast muretsema.

Põiepidamatuse kaitsevahendite eeliste kohta rohkem teada saamiseks klõpsa siia.

Ravimid ja kirurgia

Mõnes riigis on registreeritud retseptiravimid, mida kasutatakse stressinkontinentsi ravis. Uroloog või urogünekoloog võib mõnikord kaaluda ka kirurgiliste protseduuride kasutamist. Üksikasjaliku info saamiseks pidage nõu perearsti või uroloogiga.

Nüüd, kui tead mõningaid fakte, kasuta tooteotsingut, et lähedase vajadusele vastav toote välja valida ja tasuta näidis tellida.