Füüsiline puue

Minu hooldatav on vaimselt terve, kuid ei suuda füüsilise puude tõttu end ise pesta, riietada ega tualetis käia.

Lahendage see probleem üheskoos

Kui Sinu lähedasel on täielik või osaline füüsiline puue, peab ta (ja pead ka sina) harjuma abiga kõikide põhiliste tegevuste juures, nagu söömine, vannis ja tualetis käimine jne. Ja just see „tualeti osa” on see, mis võib algul nii sinu kui lähedase jaoks piinlik olla. Niisiis töötage koos välja plaan, kuulake üksteise soovitusi ja muresid ning varsti leiate mõlemale sobiva rutiini ja piinlikkustunne kaob kiiresti.

Paku häid hooldusvahendeid

Õige side või mähe aitab vältida uriinilekete ohtu ning takistab ebameeldiva lõhna levikut. See aitab kaitsta riideid, elukeskkonda ja eneseväärikust. Hooldusvahendid on saadaval erinevate suuruste ja erineva imavusega nii naistele kui ka meestele. Paljud inimesed leiavad, et neile, kes on võimelised mähkme vahetamise ajaks püsti tõusma, on sobivaimad imavad püksid, mis sarnanevad tavalisele aluspesule. Kui sinu lähedasel tuleb mähet vahetada lamades, on olemas tooted, mis teevad vahetamise ka sellises olukorras teie mõlema jaoks kergemaks. TENA Flex on loodud spetsiaalselt selleks, et muuta mähkme vahetamine voodis lamaval inimestel kiiremaks ja hooldaja seljale vähem koormavaks. Selle ja teiste hooldusvahendite kohta lugemiseks külasta tootepaviljoni.

Tehke õige keskkonna loomiseks koostööd

See varieerub füüsiliste vajaduste kohaselt. Kui Su lähedane pääseb vannituppa ratastooli või kõndimisraamiga, kindlusta, et tee vannitoani oleks vaba. Ta võib eelistada ka kergemini eemaldatavaid riideid, nagu laiad seelikud ja krookpaelaga püksid. Paiguta vannituppa või magamistuppa kaanega kast, kuhu ta saab panna kasutatud mähkmed. 

Sideme või mähkme vahetamine ja hügieen

Kindlusta, et puhtad hooldusvahendid oleksid kergesti kättesaadavad. Kui Sinu lähedasel on roojapidamatus, sobivad talle külgedelt lahtirebitavad püksikujulised mähkmed. Neile, kellel tuleb mähkmeid vahetada lamades, sobivad hästi  vöömähkmed, mis muudavad vahetamise kiiremaks ja hügieenilisemaks. Niisutatud puhastusrätikud on nahale paremad ja õrnemad kui tavaline tualettpaber, eriti nahalt väljaheite eemaldamiseks.

Naha hooldamine

Uriin ärritab nahka, mis eakatel on niigi õrn ja tundlik. Suure imavusega mähkmed juhivad uriini kiiresti nahalt eemale ka siis, kui inimene pikka aega istub või lamab. Samuti aitavad kvaliteetsed ja õhku läbilaskvad mähked ja sidemed vähendada nahaärrituse riski. Kui oled oma lähedase tundliku naha pärast mures, leiad tootepaviljonist kindlasti nahahooldusvahendid, mis aitavad nahaärrituse riski vähendada.

Vedelike tarbimine

Hooldataval võib pidamatuse puhul tekkida kiusatus vedelike tarbimist vähendada, kuid see võib uriini kontsentratsiooni muuta. See omakorda ärritab põit ja muudab selle veel aktiivsemaks. Julgusta teda jooma, kui tal on janu. See peaks olema piisav, et hoida uriin terve ja kahvatukollakana. Liigne vedelikutarbimine lihtsalt suurendab vajadust urineerida, seega püüa hoida normaalset tasakaalu.

Pea meeles, et mõned joogid on diureetilise toimega

Muidugi ei taha Sa piirata oma lähedase lõbustusi, kuid pea meeles, et kofeiin, alkohol ja gaseeritud joogid on diureetikumid, mille tarbimisel urineerimise vajadus suureneb.

Otsi abi kohalikest päevakeskustest ja heategevusühingutest

Teie piirkonnas võib juba olla täiskasvanute päevahoolduse keskusi või tervishoiuorganisatsioone. Kui see on nii, on teil võimalus jätta oma lähedane teiste hoole alla ja võtta mõlema jaoks mõned vabad tunnid. Nad võivad isegi pakkuda selliseid tegevusi ja huvialasid, mis kodus ei ole võimalikud. Paljud nendest organisatsioonidest pakuvad transporti ja korraldavad regulaarselt rühmaüritusi.