Füüsiline ja vaimne puue

Minu lähedasel on psüühiline haigus ja füüsiline puue, mille tõttu ta ei suuda end ise pesta, riietada ega tualetis käia

Püüa olla rahulik ja mõistev

Palju sõltub Sinu lähedase füüsilise ja psüühilise häire raskusastmest. Võib-olla hooldad kedagi, kes ei mõista oma põiepidamatuse probleemi ja sinu hooldust või reageerib sellele väga piiratult. Kui tal on dementsus, võib ta olla hooldusest häiritud. Mõlemal juhul aitab olukorra tõsidust nii Sinu kui  lähedase jaoks vähendada see, kui tualetihügieen viiakse läbi kiiresti, rahulikult ja tema eneseväärikust säilitades.

Paku häid põiepidamatuse hooldusvahendeid

Õige pidamatusside või -mähe aitab vältida uriinilekete ohtu. Lõhnakontrollsüsteem takistab ebameeldiva lõhna teket. Sidemed ja mähkmed pidamatuse hoolduseks on saadaval mitmesuguse suuruse ja imavusega nii naistele kui meestele. Paljudele inimestele, kes on võimelised mähkme vahetamise ajal püsti seisma, sobivad mähkmed, mis sarnanevad tavalisele aluspesule. Kui Su lähedasel tuleb mähet vahetada lamades, on olemas tooted, mis teevad vahetamise ka sellises olukorras kergemaks. TENA Flex on loodud spetsiaalselt selleks, et muuta vahetamine voodis lamavatel inimestel kiiremaks ja hooldaja seljale vähem koormavaks. Selle ja teiste hooldusvahendite kohta lähemalt lugemiseks külasta tootepaviljoni.

Looge teie mõlema jaoks õige keskkond

Kui aitad oma lähedasel vannituppa minna näiteks ratastooliga, vaata, et tee vannituppa oleks vaba. Eelista kergemini eemaldatavaid riideid, nagu laiad seelikud ja krookpaelaga püksid. Paiguta vannituppa või magamistuppa kaanega kast, kuhu saab panna kasutatud mähkmed. 

Sideme või mähkme vahetamine ja hügieen

Vaata, et puhtad sidemed ja mähkmed oleksid kergesti kättesaadavad. Neile, keda saab abistada seistes, sobivad mugava ja hügieenilise vahetamise jaoks külgedelt lahtirebitavad püksid. Kui Su lähedasel tuleb mähet vahetada lamades, on olemas tooted, mis teevad vahetamise ka sellises olukorras kergemaks. TENA Flex vöömähe on loodud spetsiaalselt selleks, et muuta vahetamine voodis lamaval inimestel kiiremaks ja hooldaja seljale vähem koormavaks. Selle ja teiste hooldusvahendite kohta lähemalt lugemiseks külasta Tootepaviljoni.

Naha hooldamine

Uriin ärritab nahka. Eakate nahk on väga õrn ja tundlik. Suure imavusega sidemed ja mähkmed aitavad nahaärrituse riski vähendada, kuna hoiavad naha kuivana. Kui oled mures oma lähedase tundliku naha pärast, leiad tootepaviljonist nahahooldusvahendid, mis aitavad nahaärrituse riski vähendada. Niisutatud puhastusrätikud on nahale paremad ja õrnemad kui tavaline tualettpaber, eriti väljaheite eemaldamiseks.

Vedelike tarbimine

Hooldataval võib pidamatuse puhul tekkida kiusatus vedelike tarbimist vähendada, kuid see võib uriini kontsentratsiooni muuta. See omakorda ärritab põit ja muudab selle veel aktiivsemaks. Julgusta teda jooma, kui tal on janu. See peaks olema piisav, et hoida uriin terve ja kahvatukollakana. Liigne vedelikutarbimine lihtsalt suurendab vajadust urineerida, seega püüa hoida normaalset tasakaalu.

Pea meeles, et mõned joogid on diureetilise toimega

Muidugi ei taha Sa piirata oma lähedase lõbustusi, kuid pea meeles, et kofeiin, alkohol ja gaseeritud joogid on diureetikumid, mille tarbimisel urineerimise vajadus suureneb.

Looge enda ja oma lähedase jaoks rutiin

Vaimse tervise häirega inimesed tunnevad ennast kindlamalt, kui neil on kindel rutiin. Kui mähkme vahetamise aeg, viis ja isegi selle ajal räägitav jutt on tuttavad, aitab see ärevust vähendada. Seega püüa luua kindel rutiin, et ta teaks, mida vahetamisest oodata ja millal see nende söögiaegade, puhkuse ning muude tegevuste (näiteks televiisori vaatamine) kõrval aset leiab. Kindlasti tuleb aega varuda ka iseenda jaoks, andes hooldamistöö aeg-ajalt teisele hooldajale või pereliikmele üle. Ka tema peaks loodud rutiini järgima.

Otsi abi kohalikest päevakeskustest ja heategevusühingutest

Teie piirkonnas võib juba olla täiskasvanute päevahoolduse keskusi või tervishoiuorganisatsioone. Kui see on nii, on teil võimalus jätta oma lähedane teiste hoole alla ja võtta mõlema jaoks mõned vabad tunnid. Nad võivad isegi pakkuda selliseid tegevusi ja huvialasid, mis kodus ei ole võimalikud. Paljud nendest organisatsioonidest pakuvad transporti ja korraldavad regulaarselt rühmaüritusi.