Meie nahk vajab hoolt

Nahk moodustab meie keha kõige suurema organi - naha pindala täiskasvanud inimesel on ligikaudu 1,5-2 ruutmeetrit. Kõige õhem nahk on silmalaugudel ja kõige paksem jalataldadel. Küünarnukkidel ja põlvedel on nahk lõtv. Seda selleks, et liigeseid oleks võimalik painutada.  

Eriline nahk

Mida vanemaks saame, seda kortsulisemaks nahk muutub, sest temas väheneb kollageensete kiudude võrk, nahk sisaldab vähem niiskust ja muutub kuivaks. Kuiva nahaga võib kaasneda naha sügelemine. Eakatel ei soovitata päevitada, et vältida naha liigset kuivamist ning säilitada naha elastsust ja niiskust. Kuiva nahaga vanemaealistel vähendavad naha niiskuse sisaldust keskküte ja kliimaseadmed, samuti näiteks diureetikumid ja kõhukinnisuse puhul kasutatavad lahtistavad tabletid, sest need eemaldavad organismist vett.  

Lähedase hooldamisel on oluline hoida tema keha puhas ja kaitsta nahka, sest halb või puudulik nahahooldus võib muuta selle vastuvõtlikuks põletikele. Erilist hoolt nõuavad nägu, kael, kaenlaalused ja intiimsed kehaosad. See, kui sageli hooldatavat vannitada tuleks, sõltub tema vajadustest ja soovidest. Vannitama peaks piisavalt sageli, et tagada tema puhas välimus, kõrvaldada ebameeldivad kehalõhnad ja vältida nahaärritusi. Väga sage pesemine võib aga hävitada nahka kaitsva rasvkihi ning nahk muutub kuivaks ja ketendavaks. Selle tagajärjel võivad kergesti tekkida nahakahjustused, eriti kui pesemise järgselt nahka korralikult ei kuivatata. Kui nahk on kuiv, kasutage peale pesemist niisutavat kreemi.

Pesuvahendid

Tundliku naha pesemiseks on soovitatav kasutada vett ja seepi asendavaid pesuvahendeid, mis sisaldavad nahka kaitsvaid õlisid ja naha kuivamist takistavaid aineid. Soovitav on selline pesuvahend, mille happelisus on pH 5,5. See aitab säilitada naha normaalse mikrofloora ja sarvkihi kaitsefunktsiooni. Hoiduma peaks nn. bakteritevastastest seepidest. Seebi kasutamisel häirub naha normaalne happeline reaktsioon kuni kolmeks tunniks. Naha veekadu suureneb ning nahka ärritavad kahjulikud ained ja haigustekitajad võivad kergesti läbi naha tungida. Kindlasti tuleb pärast vee ja seebiga pesemist kasutada niisutavat ihukreemi, et säilitada naha niiskuse sisaldus.