Teiste hooldajate näpunäited

Lähedase hooldamine võib muuta sinu elu. Sageli kaasnevad sellega emotsioonid, mida Sa kunagi varem kogenud ei ole. Mõned inimesed tunnevad, et lähedase hooldamine on ainult nende ja ei kellegi teise vastutusel. Mõne jaoks on abi palumine liiga ebamugav ja nad ei usu, et keegi teine saaks head hooldust pakkuda. Iga olukord on erinev, kuid paljud inimesed leiavad, et nende tunded võivad kõikuda armastuse ja hooldamisest saadava rahulduse ning rahulolematuse vahel selle üle, kuidas hooldamine nende elu mõjutab. See võib tekitada süütunnet, stressi, viha ja kurnatust. Tunnista neid tundeid ja räägi nendest usadusväärse sõbra või tugirühmaga.

Abi küsimises ei ole midagi halba

Sõbrad ja perekond võivad suureks abiks ja toeks olla, seega ära karda, et nad võivad aitamisest keelduda. Tõenäolisem on, et nad imetlevad Sind selle eest ja soovivad ükskõik millisel viisil aidata. Abi palumine ei ole nõrkuse tunnus. Lisaks võib see anda sulle jõudeaega, mida vajad selleks, et olla parem hooldaja.

Palu pereliikmetel teatud ajal nädalas kindlaid ülesandeid täita. Seda on kõige parem paluda perekonna kokkusaamise ajal, sest tõenäoliselt on nad rohkem valmis vabatahtlikuks hakkama siis, kui näevad, et ka teised ulatavad abikäe. Tööta välja kava, et kinnitada igaühe ülesanded. Julgusta neid paaridesse võtma, kui nad üksinda aidata ei suuda.

Kaasa kõik sõbrad, kes on valmis aitama. Kui Sa ei saa poodi minna, aga nemad lähevad, siis vaevalt keelduvad nad mõne lisakauba toomisest. Samuti võivad nad aidata sind koduste tööde juures, näiteks muruniitmisel, nõude pesemisel vms. Pea meeles, et kogu abi, mida sõbrad sulle pakuvad, ei pruugi olla tingimata seotud lähedasega. Igasugune panus võib veidi vaba aega anda ja puhkust võimaldada.

Jagage üheskoos rõõme ja muresid

Me kõik teame, et põiepidamatusega lähedase hooldamine kätkeb endas nii rõõme kui ka muresid. Selles on piinlikke ja humoorikaid hetki ning hetki, mil mõistate, et parima võimaliku hoolduse pakkumine on ülimalt rahuldustpakkuv. Nende asjade teistega jagamine aitab ja julgustab neid samasuguses olukorras, võimaldades sul samal ajal ka teatud tasakaalu säilitada. Plaani kord nädalas või kuus kokkusaamine pere ja sõpradega, kes Sind hooldamise juures abistavad. Rõõmude ja murede jagamine ning nendest rääkimine aitab luua hea, toetava ning mõistva õhkkonna, mis võimaldab veidi auru välja lasta.

Suunake viha ja masendust

Hooldatav võib oma olukorra üle masendusse sattuda ja seda Sinu peal välja elada. Kui nii juhtub, siis pea meeles, et tema ei valinud sõltuvust. See on talle jõuga pealesurutud ja võib teda masendada. Püüa suunata oma pahameel lähedase terviseseisundile, mitte inimesele, kes püüab sellega toime tulla. Mõnikord aitab kolmanda inimese kaasamine pingeid maandada ja koormat jagada.

Kirjuta see üles

Üheks kõige vanemaks ja paremaks viisiks rõõmude ja muredega toime tulla on see kõik üles kirjutada. Võib-olla just sellepärast on päevikupidamine selline ammune traditsioon.Pärast pikka rasket päeva oled ilmselt liiga väsinud, et romaani kirjutada. Kuid miks mitte püüda kord nädalas kirjutada üles asjad, mis läksid hästi ja mis ei läinud. Otsi situatsioonis head ja mõtle, kuidas saaksid järgmisel nädalal edukalt toime tulla. Siis vaata halbu asju ja mõtle, kuidas saad neid vähendada.

Sea oma tervis esikohale

Hea hooldaja peab olema heas vormis, seega tunnista endale, kui tunned end halvemini. Tee kõik endast olenev, et terveks jääda. Lähedase hooldamisel on kerge unustada näiteks söömine – aeg lendab ja söögikordadega kiirustatakse. Püüa leida aega kolmeks korralikuks söögikorraks päevas. Siis on Sul rohkem energiat ja tunned end paremini.

Puhkus tuleb kasuks

Kui asjad kasvavad üle pea, pole vaja ennast süüdistada. Uute kohustuste ja asjade uut moodi tegemisega kohanemine võib aega võtta. Eriti oluline on teha hoolduses regulaarseid pause. Kiida end oma suurepärase töö eest ja puhka aeg-ajalt. Sa oled selle ära teeninud.

Sõõmuke värsket õhku

See võib paista millegi sellisena, mida vanaema öelda armastas, kuid sõõmukesele värskele õhule (kui ilm lubab) ei ole tõesti asendajat. Isegi viieminutiline jalutuskäik võib tuju tõsta ja Sind innustada. Püüa iga päev veidi aega väljas veeta, et kosutada oma hinge. Pea meeles, et sama kehtib ka lähedase kohta. Seega, kui ta soovib aeg-ajalt väljas käia ja selleks on võimalus, julgusta ja toeta teda.

Poputa ennast

Leia iga päev pisut aega enda poputamiseks. Määra näiteks igal hommikul kindlaks aeg, mil teed endale veidi järeleandmisi. Midagi sellist, mida soovid. See võiks olla midagi maitsvat, nagu šokolaadiküpsis kell 15.00, klaasike veini päeva lõpul või pikaks ajaks kuuma vanni sukeldumine. Mis see ka ei oleks, võta see plaani, hoia sellest kinni ja naudi seda.

Tähista seda, mida teete

Hooldamine on raske töö, kuid kui tihti Sa mõtled kõigele heale, mida teed? Mugavusele, hoolitsusele ja eneseväärikusele, mida oma lähedasele pakud?. Kerge on oma rutiini süveneda ja need asjad unustada. Seega püüa meeles pidada, et pead oma tegevuse üle uhke olema. Hooldajad on eriline rühm inimesi, kes toetavad ühiskonna alustalasid. Mõnikord tuleb seda sulle, sinu perekonnale ja sõpradele meelde tuletada.

Otsi spetsialisti abi

Teie piirkonnas võib näiteks olla täiskasvanute päevahoolduse keskus. Kui see on nii, on Sul võimalus viia oma lähedane teiste hoole alla ja võtta endale mõned vabad tunnid. Teiseks eeliseks on see, et sinu lähedasel on võimalus teiste põetajatega suhelda.

Enamikes piirkondades on kättesaadavad elukutselised hooldajad, kes võivad tulla kodu ja hoolitseda Sinu lähedase eest. Nad annavad sulle vaba aega, et saaksid kohtuda sõbraga või midagi muud teha. Kui soovid minna pikemale puhkusele, võid uurida hooldekodusid, mis pakuvad lähedasele mõneks ajaks majutust ja hooldust.

Võta ühendust teiste hooldajatega

Otsi tugirühmi ja peagi võid kohtuda teiste inimestega, kes teie piirkonnas samuti oma lähedase eest hoolitsevad. Oma kogemuste jagamine inimestega, kes on samasuguses olukorras, annab kindlustunnet. Ühtlasi saad neilt väärtuslikke nõuandeid ja näpunäiteid.

Uuri oma seaduslike õiguste kohta

Sul võib olla seaduslik õigus saada abi või rahalist toetust. Võta ühendust kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonnaga ja kirjelda neile oma olukorda.